Sąd Diagnostów Laboratoryjnych VI Kadencji
adres do korespondencji:
ul. Konopacka 4, 03-428 Warszawa
e-mail: saddlsekretariat@kidl.org.pl
telefon: 48 22 741 21 59
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2280, dalej jako „uml”), Sąd Diagnostów Laboratoryjnych rozpatruje sprawy w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej diagnostów laboratoryjnych wniesione przez Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej (art. 91 ust. 1 uml).
Zakres odpowiedzialności zawodowej diagnostów laboratoryjnych został dookreślony w art. 100 ust. 1 uml. Zgodnie z ww. przepisem, „Diagności laboratoryjni podlegają odpowiedzialności zawodowej za zawinione, nienależyte wykonywanie czynności medycyny laboratoryjnej oraz za czyny sprzeczne z zasadami etyki zawodowej lub przepisami dotyczącymi wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej.”. Należy zatem stwierdzić, że sprawą z zakresu odpowiedzialności zawodowej może być zachowanie diagnosty laboratoryjnego, polegające na: nienależytym wykonywaniu czynności medycyny laboratoryjnej, działaniu sprzecznym z zasadami etyki zawodowej lub działaniu sprzecznym z przepisami dotyczącymi wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej.
Postępowanie przed Sądem Diagnostów Laboratoryjnych inicjuje wniosek Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Wniosek ten, po sprawdzeniu go pod względem formalnoprawnym przez Sąd Diagnostów Laboratoryjnych, jest przesyłany do obwinionego. Za obwinionego uważa się diagnostę laboratoryjnego, wobec którego w toku postępowania wyjaśniającego Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej wydał postanowienie o przedstawieniu zarzutów lub przeciwko któremu skierował do Sądu Diagnostów Laboratoryjnych wniosek o ukaranie. Obwiniony może ustanowić nie więcej niż dwóch obrońców spośród diagnostów laboratoryjnych, adwokatów lub radców prawnych.
Od orzeczenia Sądu Diagnostów Laboratoryjnych stronom przysługuje odwołanie do Wyższego Sądu Diagnostów Laboratoryjnych w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Sądu Diagnostów Laboratoryjnych.
Sąd Diagnostów Laboratoryjnych może orzec następujące kary: 1) upomnienie; 2) nagana; 3) kara pieniężna; 4) zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych ochrony zdrowia na okres od roku do 5 lat; 5) ograniczenie wykonywania określonych czynności medycyny laboratoryjnej przez diagnostę laboratoryjnego na okres od 6 miesięcy do 2 lat; 6) zawieszenie prawa wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego na okres od roku do 5 lat; 7) pozbawienie prawa wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego.
Orzeczenie Sądu Diagnostów Laboratoryjnych zawiera postanowienie o kosztach postępowania. W razie ukarania obwinionego ponosi on koszty postępowania, chyba że Sąd Diagnostów Laboratoryjnych postanowi inaczej. W razie uniewinnienia obwinionego lub umorzenia postępowania koszty postępowania ponosi Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych.
Szczegółowe zasady postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej zostały uregulowane w art. 100-141 uml.
Sędziowie Sądu Diagnostów Laboratoryjnych VI Kadencji:
Grażyna Antczak
Michał Bartosik
Karolina Gajewska
Aleksandra Galińska-Knapik
Beata Jabłońska - Wiceprzewodnicząca Sądu Diagnostów Laboratoryjnych
Patrycja Jagodzińska
Barbara Łątkowska
Ahmed Manasar
Adrian Miara
Marta Myszka-Kozłowska
Jolanta Ostrowska-Gonazles
Kamila Szuba-Aderek
Sandra Wrońska
Anna Ząbek-Adamska – Przewodnicząca Sądu Diagnostów Laboratoryjnych
Dorota Żochowska – Wiceprzewodnicząca Sądu Diagnostów Laboratoryjnych
-
Grażyna Małgorzata Antczak
-
Michał Jakub Bartosik
-
Karolina Gajewska
-
Aleksandra Elżbieta Galińska-Knapik
-
Beata Sonia Jabłońska
-
Patrycja Jagodzińska
-
Barbara Łątkowska
-
Ahmed Manasar
-
Adrian Piotr Miara
-
Marta Karolina Myszka-Kozłowska
-
Jolanta Ostrowska-Gonzalez
-
Kamila Szuba-Aderek
-
Sandra Wrońska
-
Anna Ząbek-Adamska
-
Dorota Żochowska