Zapraszamy na bezpłatne szkolenia w ramach Projektu UE!

Zapraszamy na bezpłatne szkolenia dla diagnostów laboratoryjnych w ramach projektu „Kursy podnoszące kwalifikacje kadry medycznej udzielającej świadczeń zdrowotnych, w tym w związku z chorobą zakaźną, w szczególności COVID-19”

REJESTRACJA TRWA!

Informacje jak dołączyć do Projektu oraz gdzie złożyć dokumenty - dostępne w zakładce Projekt UE

Media o diagnostach - Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych

EDM: wszystko co powinni wiedzieć diagności laboratoryjni REKOMENDACJE

Izba diagnostów laboratoryjnych wraz z ekspertami Centrum e-Zdrowia przygotowała rekomendacje dotyczące Elektronicznej Dokumentacji Medycznej w medycznych laboratoriach diagnostycznych. Sporą część rekomendacji poświęcono pytaniom najczęściej zadawanym przez diagnostów laboratoryjnych.

https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Elektroniczna-Dokumentacja-Medyczna/EDM-wszystko-co-powinni-wiedziec-diagnosci-laboratoryjni-REKOMENDACJE,223483,1021.html

KIDL: pracodawcy próbują omijać przepisy o najniższych wynagrodzenia diagnostów laboratoryjnych

W związku z kierowanymi do Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych sygnałami dotyczącymi prób omijania przez pracodawców przepisów wynikających z ustawy najniższych wynagrodzeniach, KIDL przedstawia tabelę zawierającą wykaz stanowisk pracy, kwalifikacje wymagane na danym stanowisku pracy, współczynniki pracy oraz wysokość minimalnego wynagrodzenia na danym stanowisku pracy.

https://www.medexpress.pl/kidl-pracodawcy-probuja-omijac-przepisy-o-najnizszych-wynagrodzenia-diagnostow-laboratoryjnych/82369

KIDL: Pracodawcy omijają przepisy o najniższych wynagrodzeniach

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych alarmuje: Mamy sygnały wskazujące na próby omijania przez pracodawców przepisów wynikających z ustawy o najniższych wynagrodzeniach. Chodzi o zabieg polegający m.in na podniesieniu kwoty wynagrodzenia zasadniczego przy jednoczesnej likwidacji dodatków stażowych.

https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/kidl-pracodawcy-omijaja-przepisy-o-najnizszych-wynagrodzeniach

Diagności apelują: medycyna laboratoryjna wymaga pilnej regulacji

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych po raz kolejny apeluje o jak najszybsze uchwalenie ustawy o medycynie laboratoryjnej przez parlament.

Źródło: PULS MEDYCYNY

Ustawa o diagnostyce laboratoryjnej ma 20 lat. Diagności świętują i apelują o ważne zmiany

Dokładnie 27 lipca 2001 roku została uchwalona przez Sejm ustawa o diagnostyce laboratoryjnej. Dzięki temu został uregulowany ustawą przepis o zawodzie diagnosty laboratoryjnego.

Źródło: RYNEK ZDROWIA

Rzecznik Praw Diagnosty Laboratoryjnego w sprawie ustawy o płacach

Zgodnie z ustawą, w przypadku pracowników, których wynagrodzenie zasadnicze z dniem 2 lipca pozostawało niższe niż wskazane w ustawie, wynagrodzenie to powinno ulec stosownemu podwyższeniu - oświadczyła Renata Mond-Paszek, Rzecznik Praw Diagnosty Laboratoryjnego.

https://prawo.mp.pl/wiadomosci/276345,stanowisko-rzecznika-praw-diagnosty-laboratoryjnego-w-sprawie-ustawy-o-wynagrodzeniach

20-lecie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej

27 lipca 2001 roku Sejm uchwalił ustawę o diagnostyce laboratoryjnej, minęło 20 lat. Tymczasem diagności laboratoryjni nadal czekają na nową ustawę. Ustawa o diagnostyce laboratoryjnej wiele zmieniła, wprowadził regulowany ustawą zawód diagnosty laboratoryjnego - zawód medyczny. Na mocy tej ustawy rok później powstał samorząd zawodowy diagnostów laboratoryjnych.

https://medicalpress.pl/system/20-lecie-ustawy-o-diagnostyce-laboratoryjnej_QBayNzBy05/

EDM: wszystko co powinni wiedzieć diagności laboratoryjni REKOMENDACJE

Izba diagnostów laboratoryjnych wraz z ekspertami Centrum e-Zdrowia przygotowała rekomendacje dotyczące Elektronicznej Dokumentacji Medycznej w medycznych laboratoriach diagnostycznych. Sporą część rekomendacji poświęcono pytaniom najczęściej zadawanym przez diagnostów laboratoryjnych.

https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Elektroniczna-Dokumentacja-Medyczna/EDM-wszystko-co-powinni-wiedziec-diagnosci-laboratoryjni-REKOMENDACJE,223483,1021.html?fbclid=IwAR1xHpQB89pseUX6Um-dQ9WyHMbGc8dEUAwXt5LzGbZNz3fNzR32IAwBy2k

Diagności idą na rekord. Prawie 98 proc. jest już zaszczepionych na Covid-19

Diagności idą na rekord. Jak poinformowała w mediach społecznościowych Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, już niemal 98 proc. diagnostów zaszczepiło się na Covid-19.

https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Szczepienia/Diagnosci-ida-na-rekord-Prawie-98-proc-jest-juz-zaszczepionych-na-Covid-19,223334,1018.html

Rekomendacje dotyczące narkotyków w moczu

Opublikowano rekomendacje Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych dotyczące problematyki toksykologicznej – dokładnie oznaczaniu narkotyków w moczu metodami immunochemicznymi. Opisano w nich zagadnienia prawne, kwestie analityczne, a także najczęściej występujące problemy z interpretacją wyników.

termedia.pl

Zdrowa przyszłość. Diagności laboratoryjni krytykują projekt

Diagnostyka laboratoryjna została zmarginalizowana w projekcie uchwały rządu "Zdrowa przyszłość" - ocenia Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych i podkreśla, że uniemożliwi to wkroczenie w kolejne lata rozwoju ochrony zdrowia na wysokim europejskim poziomie.

https://www.politykazdrowotna.com/74662,zdrowa-przyszlosc-diagnosci-laboratoryjni-krytykuja-projekt

KIDL: strategia "Zdrowa przyszłość“ marginalizuje diagnostykę laboratoryjną

Diagnostyka laboratoryjna pełni kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia, co pokazuje trwająca epidemia COVID-19. Niestety, strategia „Zdrowa przyszłość“ marginalizuje ten obszar - ocenia KIDL.

https://pulsmedycyny.pl/kidl-strategia-zdrowa-przyszlosc-marginalizuje-diagnostyke-laboratoryjna-1122227

Stanowisko KIDL w sprawie uchwały Rady Ministrów dot. ustanowienia polityki publicznej pt. „Zdrowa przyszłość"

Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wystosowało stanowisko w sprawie projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia polityki publicznej pt. „Zdrowa przyszłość. Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027 roku, z perspektywą do 2030 r.".

https://medicalpress.pl/system/stanowisko-kidl-w-sprawie-uchway-rady-ministrw-dot-ustanowienia-polityki-publicznej-pt-zdrowa-przyszo_rVdRdDbR4b/

KIDL o strategii rozwoju systemu ochrony zdrowia

KIDL opublikowało stanowisko dotyczące projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia polityki publicznej pt. „Zdrowa przyszłość. Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 r.”

https://www.medexpress.pl/kidl-o-strategii-rozwoju-systemu-ochrony-zdrowia/82255

KIDL krytycznie o strategii rozwoju systemu ochrony zdrowiaaround

Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych zabrało głos w sprawie rządowej strategii rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 r.

https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/kidl-o-strategii-rozwoju-systemu-ochrony-zdrowia

KIDL o strategii "Zdrowa przyszłość". Przez brak kadr "grozi nam zapaść w ochronie zdrowia"

Z analiz wynika, że w bliskim czasie grozi nam zapaść w systemie opieki zdrowotnej z powodu rosnącego niedoboru kadr medycznych. Dotyczy to także diagnostów laboratoryjnych - wskazuje KRDL.

https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Diagnostyka-laboratoryjna-Tu-takze-grozi-nam-zapasc-kadrowa,223272,8.html

Rząd marginalizuje diagnostykę laboratoryjną

Z powodu braku kadr zahamowany zostanie rozwój medycyny laboratoryjnej, a w przypadku wzmożonego zapotrzebowania, jak w przypadku epidemii, ten niedobór może okazać się katastrofalny w skutkach – czytamy w stanowisku Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

https://www.mp.pl/kurier/275579,rzad-marginalizuje-diagnostyke-laboratoryjna

Ile zarabia diagnosta? KIDL: "Mniej być nie może". Izba odpowiada na pytania o płace

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych odpowiada na wątpliwości związane z nowymi wynagrodzeniami. Te od 1 lipca określone są w ustawie. Izba podpowiada, co to oznacza, jak negocjować porozumienie z pracodawcą i gdzie się ewentualnie poskarżyć.

https://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Ile-zarabia-diagnosta-KIDL-quot-Mniej-byc-nie-moze-quot-Izba-odpowiada-na-pytania-o-place,223084,1.html

Liczba badań profilaktycznych w 2020 roku spadła o 30-40 procent

Liczba badań profilaktycznych, zawartych w programie Profilaktyka 40 plus, spadła w 2020 roku w stosunku do 2019 roku o 30-40 proc. - przekazała Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

https://bydgoszcz.tvp.pl/54747396/badania-profilaktyczne-badania

KIDL: niepojąco spadła liczba wykonywanych badań profilaktycznych

Sytuacja jest poważna, za chwilę możemy mieć problem z pacjentami, którzy będą zgłaszali się do specjalistów z zaawansowaną postacią chorób - stwierdziła prezes KRDL Alina Niewiadomska.

https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/KIDL-niepojaco-spadla-liczba-wykonywanych-badan-profilaktycznych,223022,8.html

Statystyki są jednoznaczne: po czterdziestce częściej ciężko chorujemy. Powód wydaje się oczywisty

Liczba badań profilaktycznych, zawartych w programie Profilaktyka 40 plus, spadła w 2020 roku o kilkadziesiąt procent, wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia. – Może to skutkować wykrywaniem chorób w bardziej zaawansowanej postaci – ostrzega Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/129531-statystyki-sa-jednoznaczne-po-czterdziestce-czesciej-ciezko-chorujemy-powod-wydaje-sie-oczywisty/129531-statystyki-sa-jednoznaczne-po-czterdziestce-czesciej-ciezko-chorujemy-powod-wydaje-sie-oczywisty

Alina Niewiadomska, prezes KRDL: diagności laboratoryjni powinni zarabiać tyle co lekarze

Nowelizacja ustawy o najniższych wynagrodzeniach nie uwzględnia wykształcenia i kompetencji diagnostów laboratoryjnych. Powinni zarabiać tyle co lekarze i lekarze dentyści – uważa prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska.

https://pulsmedycyny.pl/alina-niewiadomska-prezes-krdl-diagnosci-laboratoryjni-powinni-zarabiac-tyle-co-lekarze-1120310

Prezes KRDL: Diagności laboratoryjni powinni zarabiać tyle co lekarze i dentyści

Nowelizacja ustawy o najniższych wynagrodzeniach nie uwzględnia wykształcenia i kompetencji diagnostów laboratoryjnych. Powinni zarabiać tyle co lekarze i lekarze dentyści – uważa prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska.

https://forsal.pl/praca/wynagrodzenia/artykuly/8196515,zarobki-diagnostow-laboratoryjnych-kontra-zarobki-lekarzy.html?fbclid=IwAR2dbo-kj82yI7kKJc3HfCt4KQPK297KVTBB7jmNZOtiaqk_oJAK_x93JNg

Wynagrodzenia medyków w Polsce. Eksperci szczerze o zarobkach lekarzy, pielęgniarek i diagnostów. Kto uzdrowi chory system? [HCC 2021]

Eksperci szczerze o zarobkach lekarzy, pielęgniarek i diagnostów

https://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Wynagrodzenia-medykow-w-Polsce-Eksperci-szczerze-o-zarobkach-lekarzy-pielegniarek-i-diagnostow-Kto-uzdrowi-chory-system-HCC-2021,222505,1.html

Protesty medyków - Sejm odrzucił senackie poprawki i podtrzymał rządową wersję ustawy z siatką płac dla służby zdrowia

Mimo protestów medyków Sejm odrzucił senackie poprawki i podtrzymał rządową wersję ustawy z siatką płac dla służby zdrowia.

https://www.rp.pl/Lekarze-i-pielegniarki/210619613-Protesty-medykow---Sejm-odrzucil-senackie-poprawki-i-podtrzymal-rzadowa-wersje-ustawy-z-siatka-plac-dla-sluzby-zdrowia.html

Grożą strajkiem ostrzegawczym, żądają spotkania z premierem

"Żądamy od premiera i ministra pilnego spotkania w celu rozwiązania naszych problemów" - to fragment komunikatu po zebraniu w Ogólnopolskim Związku Pielęgniarek i Położnych.

https://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Groza-strajkiem-ostrzegawczym-zadaja-spotkania-z-premierem,222125,1.html

Branża ochrony zdrowia: Żądamy spotkania z premierem

Pierwszy raz od dwudziestu lat udało się wypracować wspólne stanowisko tak szerokiego grona podmiotów, którym na sercu leży dobro pacjentów i przyszłość stabilnego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-branza-ochrony-zdrowia-zadamy-spotkania-z-premierem,nId,5270265#crp_state=1

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

https://warszawa.tvp.pl/54032977/dzien-diagnosty-laboratoryjnego-to-dzieki-ich-pracy-leczenie-jest-jeszcze-skuteczniejsze

https://medicalpress.pl/rynek/27-maja-oglnopolski-dzie-diagnosty-laboratoryjnego_zBNvYEBvLe/

https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/27-maja-ogolnopolski-dzien-diagnosty-laboratoryjnego

https://www.lublin112.pl/dzis-dzien-diagnosty-laboratoryjnego-i-samorzadu-terytorialnego/

Wywiad z Prezes KRDL Aliną Niewiadomską z okazji Dnia Diagnosty dla medonet.pl cz.1

"Ten rok spustoszył zdrowie społeczeństwa" - przyznaje Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. Były takie dni, kiedy diagności laboratoryjni testowali ponad 100 tys. próbek osób, które mogły być zakażone koronawirusem. Pracy w czasie pandemii mieli mnóstwo. Problem w tym, że była ona związana przede wszystkim z COVID-19.

https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,diagnosci-laboratoryjni--to-oni-wykrywaja-covid-19--u-polakow-widza-niepokojacy-trend,artykul,43260935.html

Wywiad z Prezes KRDL Aliną Niewiadomską z okazji Dnia Diagnosty dla medonet.pl cz.2

Uczą się przez dziewięć lat, wykonują trudną pracę. Zarobki diagnostów laboratoryjnych szokują.

https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,ile-zarabia-diagnosta-laboratoryjny--do-zawodu-przygotowuja-sie-przez-dziewiec-lat,artykul,03009390.html

"Ten rok spustoszył zdrowie społeczeństwa" - przyznaje Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. Były takie dni, kiedy diagności laboratoryjni testowali ponad 100 tys. próbek osób, które mogły być zakażone koronawirusem. Pracy w czasie pandemii mieli mnóstwo. Problem w tym, że była ona związana przede wszystkim z COVID-19.

https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,diagnosci-laboratoryjni--to-oni-wykrywaja-covid-19--u-polakow-widza-niepokojacy-trend,artykul,43260935.html)

Alina Niewiadomska, prezes KRDL: potrzebne są nowe regulacje prawne dotyczące medycyny laboratoryjnej

Potrzebne jest m.in. uregulowanie zasad wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej i wprowadzenie kompleksowych norm zatrudnienia w laboratoriach – przypomniała w Ogólnopolskim Dniu Diagnosty Laboratoryjnego prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alicja Niewiadomska.

[https://pulsmedycyny.pl/alina-niewiadomska-prezes-krdl-potrzebne-sa-nowe-regulacje-prawne-dotyczace-medycyny-laboratoryjnej-1117779](https://pulsmedycyny.pl/alina-niewiadomska-prezes-krdl-potrzebne-sa-nowe-regulacje-prawne-dotyczace-medycyny-laboratoryjnej-1117779

https://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Alina-Niewiadomska-diagnosci-laboratoryjni-potrzebuja-nowych-regulacji-prawnych-dotyczacych-zawodu,221986,2.htm

KRDL także popiera protest pielęgniarek i położnych

Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych popiera zaplanowaną na 7 czerwca br. akcję protestacyjną pielęgniarek i położnych – napisał na twitterze KIDL.

https://www.politykazdrowotna.com/73596,kto-jeszcze-popiera-protest-pielegniarek-i-poloznych

https://bomega.pl/krdl-takze-popiera-protest-pielegniarek-i-poloznych/

https://everethnews.pl/newsy/nrl-i-krdl-popieraja-strajk-pielegniarek-i-poloznych/

https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/KRDL-takze-popiera-protest-pielegniarek-i-poloznych,221989,14.html

Sejm za nowelą ustawy o najniższym wynagrodzeniu w służbie zdrowia

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska wskazywała, że poziom wskaźnika pracy dla diagnosty – 1,06 – przy kształceniu, które trwa 9 lat, jest nie do przyjęcia.

https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/8176298,sejm-za-nowela-ustawy-o-najnizszym-wynagrodzeniu-w-sluzbie-zdrowia.html

Sejmowa komisja zdrowia z udziałem Prezes KRDL

[Sejm/ Środowisko medyczne: mamy do czynienia z kryzysem kadr, resort zdrowia prowadzi monolog](Sejm/ Środowisko medyczne: mamy do czynienia z kryzysem kadr, resort zdrowia prowadzi monolog)

https://radio.opole.pl/104,425989,sejm-srodowisko-medyczne-mamy-do-czynienia-z-kry

Diagności upominają się o dodatki COVID. "Niemedycy" z 5 tys. zł

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych napisała dziś do premiera Mateusza Morawieckiego pismo, w którym upomniała się o tzw. dodatki covidowe dla diagnostów laboratoryjnych.

https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/diagnosci-upominaja-sie-o-dodatki-covid-niemedycy-z-5-tys-zl

https://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Dodatki-covidowe-omijaja-czesc-diagnostow-laboratoryjnych-walczacych-z-Covid-19,221628,1.html

Prezes KRDL Alina Niewiadomska w programie "Raport" w Polsat News

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska mówiła o zasadności oznaczania przeciwciał i odradzała kupowanie testów w dyskontach lub internecie.

https://www.polsatnews.pl/wideo-program/raport-05052021_6789669/

Ust. o medycynie laboratoryjnej: diagności chcą wznowienia prac

W związku z brakiem postępów w procedowaniu projektu ustawy o medycynie laboratoryjnej Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych apeluje do Ministerstwa Zdrowia o natychmiastowe wznowienie prac legislacyjnych.

https://www.politykazdrowotna.com/72778,ust-o-medycynie-laboratoryjnej-diagnosci-chca-wznowienia-prac?fbclid=IwAR0tfQfq8hK79DuoKy4SlTMXYGcXU_3v7CvHELlk__wFs-MT6e6vxERl6No

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych apeluje o wznowienie prac nad ustawą o medycynie laboratoryjnej

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych podjęła stanowisko wyrażające sprzeciw wobec rażącego opóźnienia w procedowaniu ustawy o medycynie laboratoryjnej – kluczowego aktu prawnego zarówno z perspektywy grupy zawodowej diagnostów laboratoryjnych jak i zdrowia i życia pacjentów. Uchwalenie ustawy o medycynie laboratoryjnej jest niezbędne dla zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania systemu medycyny laboratoryjnej w Polsce.

https://medicalpress.pl/system/krajowa-rada-diagnostw-laboratoryjnych-apeluje-o-wznowienie-prac-nad-ustaw-o-medycynie-laboratoryjnej_x1rRaMERz4/

Diagności domagają się wznowienia prac nad ustawą o medycynie laboratoryjnej

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych podjęła stanowisko wyrażające sprzeciw wobec opóźnienia w procedowaniu ustawy o medycynie laboratoryjnej.

https://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Diagnosci-domagaja-sie-wznowienia-prac-nad-ustawa-o-medycynie-laboratoryjnej,221341,2.html

Co dalej z ustawą o medycynie laboratoryjnej?

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych podjęła stanowisko wyrażające sprzeciw wobec rażącego opóźnienia w procedowaniu ustawy o medycynie laboratoryjnej – kluczowego aktu prawnego zarówno z perspektywy grupy zawodowej diagnostów laboratoryjnych jak i zdrowia i życia pacjentów. Uchwalenie ustawy o medycynie laboratoryjnej jest niezbędne dla zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania systemu medycyny laboratoryjnej w Polsce.

https://www.medexpress.pl/co-dalej-z-ustawa-o-medycynie-laboratoryjnej/81516

Alina Niewiadomska, prezes KRDL: metoda pulowania próbek w kierunku wykrycia SARS-CoV-2 obarczona błędami

Metoda tzw. pulowania próbek w kierunku COVID-19 polegająca na łączeniu materiału do badań laboratoryjnych pobranych od różnych osób obarczona jest daleko idącymi błędami - oceniła prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska, krytycznie odnosząc się do rozporządzenia ministra zdrowia.

https://pulsmedycyny.pl/alina-niewiadomska-prezes-krdl-metoda-pulowania-probek-w-kierunku-wykrycia-sars-cov-2-obarczona-bledami-1114697

COVID-19: MZ wprowadza możliwość pulowania próbek w laboratorium

Ministerstwo zdrowia wprowadza przepisy dot. metody „pulowania” w przypadku SARS-CoV-2, czyli wykonywanie badań metodą łączenia materiału do badań laboratoryjnych pobranych od różnych osób. Krytycznie odnosi się do tej zmiany Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wskazując, że obarczona jest daleko idącymi błędami diagnostycznymi.

https://www.politykazdrowotna.com/72524,covid-19-mz-zmienia-przepisy-dot-pulowania-probek-w-laboratorium

Prezes KRDL o "pulowaniu" próbek: MZ ewidentnie szuka oszczędności. Ale tu ich nie znajdzie

KRDL negatywnie ocenia projekt rozporządzenia MZ zmieniający rozporządzenie w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych.

https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Prezes-KRDL-o-pulowaniu-probek-MZ-ewidentnie-szuka-oszczednosci-Ale-tu-ich-nie-znajdzie,221120,8.html

Alina Niewiadomska: „Pulowanie” próbek może doprowadzić do wzrostu kosztów testowania

https://www.medexpress.pl/pulowanie-probek-moze-doprowadzic-do-wzrostu-kosztow-testowania/81430

KRDL krytycznie o dopuszczeniu „pulowania” w diagnostyce

Metoda „pulowania” czyli możliwość łączenia materiału do badań laboratoryjnych pobranych od różnych osób, proponowana przez Ministerstwo Zdrowia, obarczona jest daleko idącymi błędami diagnostycznymi. Z tego powodu Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych negatywnie zaopiniowała projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych.

https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/krdl-krytycznie-o-dopuszczeniu-pulowania-w-diagnostyce

Pulowanie próbek w badaniu laboratoryjnym na koronawirusa Opublikowano rozporządzenie wprowadzające możliwość łączenia materiału pobranego od różnych osób do wykonania badania laboratoryjnego – dotyczy między innymi COVID-19.

https://www.termedia.pl/mz/Pulowanie-probek-w-badaniu-laboratoryjnym-na-koronawirusa,42188.html

Pandemia obnażyła dramatyczny stan ochrony zdrowia - mówiła wiceprezes Matylda Kłudkowska w portalu WiadomoCo

https://wiadomo.co/dr-matylda-kludkowska-pandemia-obnazyla-dramatyczny-stan-ochrony-zdrowia/

W programie Raport w Polsat News Prezes KRDL Alina Niewiadomska mówiła na temat odporności poszczepiennej COVID-19 i zasadności oznaczania przeciwciał

https://www.polsatnews.pl/wideo-program/raport-21042021_6788762/

Diagności laboratoryjni gotowi do wykonywania szczepień

https://medicalpress.pl/system/diagnoci-laboratoryjni-gotowi-do-wykonywania-szczepie_M8WyVzVyGB/?fbclid=IwAR2IG9kPvcZ0dnvoL7yTu1mLAc17HUU_Z7ONlUuclYWh2oI0abzP7n05ndM

Jest rozporządzenie w sprawie kwalifikujących do szczepienia. Zmieni się kwestionariusz dla pacjentów

https://www.prawo.pl/zdrowie/zmiany-w-kwalifikacji-na-szczepienia-covid19-i-w-kwestionariuszu,507594.html

Alina Niewiadomska, prezes KRDL: test serologiczny z dyskontu może wprowadzić nas w błąd

Zalecamy ostrożność w przypadku testów serologicznych z dyskontów. Mogą one dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Nie wykrywają one świeżego zakażenia i informują jedynie o tym, czy mieliśmy kontakt z koronawirusem, niekoniecznie jest to SARS-CoV-2 - ocenia prezes Krajowe Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska.

https://pulsmedycyny.pl/alina-niewiadomska-prezes-krdl-test-serologiczny-z-dyskontu-moze-wprowadzic-nas-w-blad-1112940

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-ekspertka-ostrzega-przed-testami-z-dyskontow/9hm2pym

https://www.money.pl/gospodarka/eksperci-o-testach-z-dyskontow-moga-wprowadzic-w-blad-6625875199449728a.htm

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-04-05/niewiadomska-testy-z-dyskontu-moga-wprowadzac-nas-w-blad/?fbclid=IwAR0bfC0qJGCT-Hhr-HnHF5dX6xUZbqgqUKsLAom2qDHOhii4bfwNKAQE94s

Diagności będą kwalifikować do szczepień covidowych – mówiła w TVN24 prezes Alina Niewiadomska https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-rzad-rozszerza-kadre-upowazniona-do-kwalifikowania-do-szczepienia-5059705?fbclid=IwAR2m1926ORT4ZdX2Jo3v-yAbD5DdvBFrR_iCUNbhQT8vFpDi-ym7QS0NxrU

Prezes KRDL Alina Niewiadomska o negocjacjach z MZ w sprawie wynagrodzeń:

https://pulsmedycyny.pl/alina-niewiadomska-prezes-krdl-konsensus-ws-wynagrodzen-jest-mozliwy-do-osiagniecia-ale-wymaga-ustepstw-z-obu-stron-1112629

List do Prezydenta RP w sprawie wynagrodzeń:

https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/zwiazki-i-samorzady-medykow-pisza-do-prezydenta-w-sprawie-zarobkow

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/apel-medykow-do-prezydenta-andrzeja-dudy-ws-plac/f83hfjy

https://tvn24.pl/polska/placa-minimalna-lekarzy-medycy-apeluja-do-prezydenta-andrzeja-dudy-napisali-list-5055533

Dr Matylda Kłudkowska, wiceprezes KRDL o wynagrodzeniach diagnostów laboratoryjnych:

https://www.money.pl/gospodarka/diagnosci-laboratoryjni-chca-wyrownania-zarobkow-bez-nas-leczenie-nie-istnieje

https://wideo.wp.pl/newsroom-wp-2303946p

Prezes KRDL Alina Niewiadomska o pracy diagnostów laboratoryjnych: https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Prezes-diagnostow-laboratoryjnych-wykonalismy-mordercza-prace,220073,8.html

https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-testy-alina-niewiadomska-o-problemach-kadrowych-i-morderczej-pracy-diagnostow

https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Prezes-diagnostow-laboratoryjnych-wykonalismy-mordercza-prace,220073,8.html https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-testy-alina-niewiadomska-o-problemach-kadrowych-i-morderczej-pracy-diagnostow Diagności o decyzji RDS w sprawie płac (opinia izby oraz związku):

https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/diagnosci-o-decyzji-rds-w-sprawie-plac-opinia-izby-oraz-zwiazku

Doniesienia o badaniu naukowym dot. wypalenia zawodowego (informacja ukazała się na stronie KIDL, na co powoływały się media):

https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Zbieraja-dane-o-wypaleniu-zawodowym-diagnostow-laboratoryjnych-w-czasie-pandemii,219985,8.html

https://www.mp.pl/covid19/covid19-aktualnosci/261895,zbadaja-wypalenie-zawodowe-diagnostow

Członek KRDL Dawid Radziszewski o testach wykrywających Covid-19 https://gazetawroclawska.pl/test-na-koronawirusa-juz-nie-trzeba-lekarza-skierowanie-dostaniesz-przez-internet/ar/c1-15491340

Dr Matylda Kłudkowska, wiceprezes KRDL o testach z Biedronki: https://www.rynekzdrowia.pl/Po-godzinach/Wiceprezes-diagnostow-o-testach-z-Biedronki-falszywe-bezpieczenstwo-tego-sie-obawiam,219817,10.html

https://audycje.tokfm.pl/podcast/103217,-Test-ktory-od-poniedzialku-bedzie-mozna-kupic-w-sklepach-nie-wykrywa-wirusa-Nie-pokazuje-tez-czy-jestesmy-w-pelni-odporni

https://portal.abczdrowie.pl/skutecznosc-testow-antygenowych-czy-warto-w-nie-inwestowac-dr-matylda-kludkowska-odpowiada-wideo

https://next.gazeta.pl/next/7,173953,26876239,co-tak-naprawde-sprawdza-testy-z-biedronki-ekspertka-moga.html](https://next.gazeta.pl/next/7,173953,26876239,co-tak-naprawde-sprawdza-testy-z-biedronki-ekspertka-moga.html)

https://www.money.pl/gospodarka/testy-na-przeciwciala-covid-19-takze-w-lidlu-siec-wprowadza-je-do-sprzedazy-6617314453330528a.html

https://noizz.pl/spoleczenstwo/ekspertka-o-testach-na-covdi-19-z-biedronki-moga-spowodowac-wiecej-szkody-niz-pozytku/1gbn3sl

https://natemat.pl/zdrowie/343409,chaos-ws-testow-na-covid-19-z-biedronki-diagnosta-ostrzega-i-wyjasnia

https://www.fakt.pl/wydarzenia/koronawirus-w-polsce-testy-na-koronawirusa-w-biedronce/9cez0kq

https://www.o2.pl/informacje/lidl-i-biedronka-wprowadzaja-testy-na-covid-19-co-na-to-ekspertka-6617589148047968a

Prezes KRDL Alina Niewiadomska o wynagrodzeniach: https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/8117529,place-w-ochronie-zdrowia-dziela-srodowisko.html

Prezes KRDL Alina Niewiadomska o szkoleniach wykonywania szczepień: https://www.prawo.pl/zdrowie/szczepienia-przeciwko-covid19-przez-farmaceutow-fizjoterapeutow,507029.html

Dr Matylda Kłudkowska, wiceprezes KRDL w onet rano o pracy diagnostów laboratoryjnych w czasie pandemii: https://vod.pl/programy-onetu/onet-rano-dr-matylda-kludkowska-903/mby7f5r

Informacja o zajęciu przez Prezes KRDL Alinę Niewiadomską 26. Miejsca w plebiscycie LISTA 100 2020 system ochrony zdrowia Pulsu Medycyny: https://pulsmedycyny.pl/lista-stu-2020-system-ochrony-zdrowia-1110577

Dr Matylda Kłudkowska, wiceprezes KRDL o groźbach pod adresem swoim i innych medyków wypowiadających się o pandemii: https://www.rynekzdrowia.pl/Po-godzinach/Fala-hejtu-zalewa-medykow-Od-wyzwisk-po-grozby-sciecia-glowy,220159,10.html

https://www.rp.pl/Lekarze-i-pielegniarki/303099895-Koronawirus-grozby-wobec-lekarzy-informujacych-w-mediach-o-epidemii.html

https://wydarzenia.interia.pl/autor/magdalena-raducha/news-koronawirus-w-polsce-lekarze-sa-coraz-czesciej-atakowani-gro,nId,5095944

Dr Matylda Kłudkowska, wiceprezes KRDL o zarobkach diagnostów:around

https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,dr-matylda-kludkowska--zarobki-diagnostow-laboratoryjnych-sa-w-polsce-zenujace,film,91924251.html

O stanowisku KRDL w sprawie pulowania

https://www.mp.pl/covid19/covid19-aktualnosci/260678,powszechne-testowanie-jest-kluczem

Wiceprezes KRDL Matylda Kłudkowska o mutacjach wirusa i pandemii

https://wideo.wp.pl/newsroom-wp-2303946p

https://podcasty.rp.pl/audycje/dr-internet-i-pani-rozum/10992-dlaczego-koronawirus-mutuje

List Prezes KRDL do Szefa KPRM

https://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Prezes-KRDL-pisze-do-ministra-Dworczyka-o-wynagrodzeniach-diagnostow-jestesmy-dyskryminowani,219291,1.html

Członek KRDL Justyna Marynowska o bonie diagnostycznym

https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/j-marynowska-dla-cwz-diagnosci-pozytywnie-o-inicjatywie-bonu-40

Wiceprezes Kłudkowska w TOK FM

https://audycje.tokfm.pl/podcast/102469,-O-nowych-wariantach-koronawirusa-mowimy-od-poczatku-pandemii-Pierwszy-pojawil-sie-juz-w-lutym-2020-roku

i Polsacie

https://www.polsatnews.pl/wideo/mysle-ze-kazdy-region-dorobi-sie-swojego-wariantu-wirusa_6785551/

Listy Prezes KRDL do Rzecznika Praw Obywatelskich i Ministra Gospodarki, Pracy i Technologii wicepremiera Jarosława Gowina

https://www.politykazdrowotna.com/70646,diagnosci-pisza-w-sprawie-wynagrodzen-do-rpo-i-ministra-rozwoju

https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/a-niewiadomska-pisze-o-dyskryminacji-diagnostow-do-rpo-i-j-gowina

https://www.prawo.pl/zdrowie/nowa-siatka-plac-w-ochronie-zdrowia-budzet-a-oczekiwania-lekarzy,506680.html

List Prezesów medycznych samorządów zawodowych do Prezydenta RP

https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Samorzady-zawodow-medycznych-do-prezydenta-dlaczego-Pan-nas-pomija,219254,14.html

https://pulsmedycyny.pl/zawody-medyczne-bez-zaproszenia-na-spotkanie-u-prezydenta-samorzady-pisza-do-andrzeja-dudy-1109246

https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/samorzady-medyczne-rozczarowane-brakiem-zaproszenia-na-spotkanie-u-prezydenta,258371.html

https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/samorzady-medyczne-rozczarowane-brakiem-zaproszenia-na-spotkanie-u-prezydenta,126784.amp

Diagności powinni zarabiać tyle co lekarze

Wywiad z Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Aliną Niewiadomską:

https://www.politykazdrowotna.com/70476,aniewiadomska-diagnosci-nie-chca-wyjezdzac-tylko-godnie-zarabiac

Artykuły:

https://www.politykazdrowotna.com/70363,diagnosci-laboratoryjni-chca-zarabiac-tyle-ile-lekarze

https://bml.pl/artykuly/news/kolejne-spotkanie-w-sprawie-siatki-plac-w-ochronie-zdrowia

https://www.fakt.pl/pieniadze/zarobki-w-sluzbie-zdrowia-nizsze-stawki-dla-lekarzy/gynt74w?utm_source=_viasg_fakt&utm_medium=direct&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

https://www.pulshr.pl/rynek-zdrowia/zamiast-podwyzek-i-dodatkow-obnizki-wynagrodzenia-lekarzy,79615.html

https://www.onet.pl/?utm_source=_viasg_fakt&utm_medium=direct&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=f8ffac94-1c71-4600-be0e-c8a41e720916&sid=f13b499b-dba8-44e4-a9ae-cb9ebb087cc8&utm_v=2

Dane Ministerstwa Zdrowia dotyczące zgonów i zachorowań diagnostów z powodu SARS-CoV-2

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-02-19/ilu-medykow-zmarlo-przez-koronawirusa-dane-ministerstwa-zdrowia/?ref=kafle

Kiedy ruszą szkolenia z wykonywania szczepień ochronnych przeciw koronawirusowi?

https://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Rozporzadzenie-dot-kwalifikacji-farmaceutow-fizjoterpeutow-i-diagnostow-szczepiacych-przeciwko-COVID-19,218940,2.html

https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-pomysl-resortu-zdrowia-na-szybsze-szczepienia-przeciw-covid-,nId,5051326

https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Szczepienia/Diagnosci-i-farmaceuci-beda-sie-szkolic-bezplatnie-w-wykonywaniu-szczepien,218927,1018.html

https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/mz-przygotowalo-przepisy-o-szkoleniu-diagnostow-i-farmaceutow-by-mogli-szczepic-przeciw-covid,255787.html

https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/farmaceuci-diagnosci-i-fizjoterapeuci-po-przeszkoleniu-beda-szczepic

https://pulsmedycyny.pl/w-marcu-rozpoczna-sie-szkolenia-farmaceutow-fizjoterapeutow-i-diagnostow-z-wykonywania-szczepien-przeciwko-covid-19-1108387

https://www.pulshr.pl/rynek-zdrowia/mz-przygotowalo-przepisy-o-szkoleniu-diagnostow-i-farmaceutow-by-mogli-szczepic-przeciw-covid,79580.html

Rok wielkiego testowania - pora na podsumowania Wywiad z Wiceprezes KRDL Matyldą Kłudkowską

https://aptekarski.com/127203-rok-wielkiego-testowania-pora-na-podsumowania

Prywatne testy na COVID-19. Jakie wybrać? Wywiad z Wiceprezes KRDL Matyldą Kłudkowską

https://www.money.pl/gospodarka/prywatne-testy-na-covid-19-jakie-wybrac-ekspert-mowi-na-co-zwrocic-uwage-6607073347475073v.html

Diagności mówią: wystarczy. "W dyskoncie na kasie zarabiają lepiej" Wywiad z Wiceprezes KRDL Matyldą Kłudkowską

https://www.money.pl/gospodarka/diagnosci-mowia-wystarczy-w-dyskoncie-na-kasie-zarabiaja-lepiej-6607090105710721v.html?fbclid=IwAR16n3gt8UCWYtbnD7LtrRVtYDnkx36dD1fBD_K0DyWbd5rbBbFjyYcQKnA

https://headlinesmania.com/poland/eksperci-mowia-wystarczy-lepiej-radza-sobie-z-rabatami-przy-kasach/

Diagności krytycznie o pulowaniu materiału do badań w kierunku koronawirusa do weryfikacji zakażeń SARS-CoV-2

https://www.edziecko.pl/starsze_dziecko/7,79351,26778040,testy-dla-nauczycieli-beda-przeprowadzane-kontrowersyjna-metoda.html

https://portal.abczdrowie.pl/pulowanie-nauczycieli-co-to-znaczy-dr-matylda-kludkowska-odpowiada-wideo

https://wideo.wp.pl/czym-jest-pulowanie-dr-matylda-kludkowska-odpowiada-6607329365956737v](https://wideo.wp.pl/czym-jest-pulowanie-dr-matylda-kludkowska-odpowiada-6607329365956737v)

https://wyborcza.pl/7,75398,26772863,badania-na-covid-wsrod-nauczycieli-najpierw-tansze-szczepionki.html

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-diagnosci-alarmuja-w-sprawie-testowania-nauczycieli-6606682458843840a(https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-diagnosci-alarmuja-w-sprawie-testowania-nauczycieli-6606682458843840a)

https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Diagnosci-ponownie-krytycznie-o-pulowaniu-probek-do-badan-na-koronawirusa,218763,8.html

https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/diagnosci-ekspresowy-projekt-mz-forsuje-pulowanie-przy-sars-cov-2

https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/diagnosci-krytycznie-o-pulowaniu-materialu-do-badan-na-koronawirusa-mz-to-nie-bedzie-powszechne,122223.hml

https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/diagnosci-krytycznie-o-pulowaniu-materialu-do-badan-na-koronawirusa-mz-to-nie-bedzie-powszechne,251693

https://www.prawo.pl/zdrowie/badania-przesiowowe-pulowanie-brak-podstaw-prawnych,506216.html

https://www.rp.pl/Covid-19/302019930-Szkoly-rusza-najwczesniej-w-marcu-Watpliwosci-wokol-testowania-nauczycieli.html

https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-diagnosci-zaniepokojeni-decyzja-resortu-zdrowia-w-sprawie-te,nId,5023363

https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/KRDL-sprzeciwia-sie-pulowaniu-materialu-do-weryfikacji-zakazen-SARS-CoV-2,218416,8.html

https://www.politykazdrowotna.com/69808,diagnosci-krytykuja-metody-testowania-nauczycieli

https://warszawa.twoje-miasto.pl/art-zdrowie/diagnosci-krytycznie-o-pulowaniu-materialu-i174549

https://www.pcworld.pl/news/Badania-przesiewowe-nauczycieli-na-czym-polegaja-i-opinia-ekspertow,425252.html

https://pulsmedycyny.pl/diagnosci-krytycznie-o-pulowaniu-materialu-do-badan-w-kierunku-koronawirusa-1107089

https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/diagnosci-pulowanie-probek-budzi-watpliwosci-merytoryczne-i-etyczne

https://www.medexpress.pl/krdl-sprzeciwia-sie-pulowaniu-materialu-przeznaczonego-do-badan-laboratoryjnych-ws-weryfikacji-zakazen-sars-cov-2/80532

https://radioswinoujscie.pl/diagnosci-krytycznie-o-pulowaniu-materialu-do-badan-na-koronawirusa-mz-to-nie-bedzie-powszechne/

Rozszerzone uprawnienia do podawania szczepień na kolejne zawody medyczne https://bml.pl/artykuly/medycyna/rozszerzone-uprawnienia-do-podawania-szczepien-na-kolejne-zawody-medyczne

Media o szkoleniach i prawie do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 przez diagnostów laboratoryjnych: https://www.prawo.pl/zdrowie/uprawnienia-do-prowadzanie-szczepien-diagnosci-laboratoryjni,505697.html https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/KIDL-pyta-diagnostow-czy-beda-chcieli-szczepic,217605,8.html https://www.politykazdrowotna.com/69139,farmaceuci-i-diagnosci-szykuja-sie-do-wykonywania-szczepien-pco https://www.medexpress.pl/diagnosci-laboratoryjni-z-nowymi-uprawnieniami-czy-beda-chcieli-skorzystac/80329 https://www.prawo.pl/zdrowie/uprawnienia-do-prowadzanie-szczepien-diagnosci-laboratoryjni,505697.html

Wydarzenia - materiał od 7 minuty z udziałem prezes Aliny Niewiadomskiej

Fałszywe testy. Lepiej liczyć na jakość niż ilość

Pojawia się coraz więcej uwag do ograniczonej czułości testów diagnostycznych. To ostrzeżenie, by jednak nie testować wszystkich, gdyż uzyskane wyniki mogą nie być wiarygodne.

Diagności laboratoryjni protestują przeciwko zaniżaniu wyceny testów na koronawirusa

Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wyraża kategoryczny sprzeciw wobec stopniowego zaniżania przez rezesa Narodowego Funduszu Zdrowia wyceny produktów rozliczeniowych w postaci testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 - czytamy w stanowisku Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Diagności sprzeciwiają się zaniżaniu przez NFZ wycen za testy Stanowisko w tej sprawie podjęło Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. Chodzi o wyceny testów w kierunku wykrycia Sars-Cov-2.

Kategoryczny sprzeciw diagnostów wobec zaniżania przez NFZ wyceny testów

Stanowisko Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych z dnia 24 kwietnia 2020 r. w sprawie zaniżania przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia wyceny produktów rozliczeniowych w postaci testów na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Tak się robi test na koronawirusa w szpitalnym laboratorium [WIDEO, GALERIA]

Wykonanie badania laboratoryjnego pod kątem obecności koronawirusa to skomplikowana i wieloetapowa procedura. Ostatniej doby w całej Polsce wykonano 10,1 tys. testów, a od początku epidemii – już blisko 225 tys. Jednym z ośrodków, które prowadzi takie badania, jest Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie. Placówka podzieliła się z nami nagraniem i zdjęciami, które pokazują kulisy wykonywania testu.

"Leczenie osoczem daje nadzieję, ale trzeba być ostrożnym". Bo wirus może mutować bardzo szybko

Nadzieję w walce z koronawirusem SARS-CoV-2 daje terapia przetoczenia osocza krwi pacjentom chorym na COVID-19 od osób, które wyzdrowiały. Stosuje się ją obecnie na całym świecie. Więcej o tej terapii opowiadała w TVN24 doktor Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Diagnosta laboratoryjny: nasza praca nigdy nie była tak zauważana jak teraz

Nasza praca chyba nigdy nie była tak zauważana jak teraz, w czasie epidemii koronawirusa – powiedziała PAP Milena Szymczak, diagnosta laboratoryjny Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w poznańskim szpitalu miejskim im. J. Strusia, leczącym osoby z koronawirusem.

Diagnostyka medyczna: koronawirus otwiera stare rany, demobilizuje i zniechęca

W czasach epidemii koronawirusa nastroje pracowników ochrony zdrowia nie są dobre. O ile jednak lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni mogą przynajmniej liczyć na słowa wdzięczności, o tyle przedstawiciele innych zawodów medycznych czują się niedocenieni. Wciąż nie zauważa się problemów, które od lat narastały w ich środowiskach, co teraz - w okresie epidemii - pogłębia zniechęcenie.

Koronawirus. Raport z frontu, dzień dziesiąty. Las niewidzialnych rąk

Laboratorium wykonało badanie – tak mówią w mediach. Nie, to nie laboratorium wykonało. Wykonał je personel, który tam ciężko pracuje. Ludzie myślą, że wszystko robią aparaty, a my tylko wkładamy do nich probówkę. Przecież to wszystko trzeba przygotować, doprowadzić do stanu, w którym wynik jest wiarygodny. Zrobić kontrolę jakości. Zawsze pracujemy na potencjalnie zakaźnym materiale. Teraz mamy pewność, że wirus siedzi w tych próbkach. Stykamy się z nim codziennie. W naszym laboratorium każdego dnia mamy kilka dodatnich wyników. To daje do myślenia.

Szybkie testy na koronawirusa: Nieprzydatne czy niezbędne?

Do pierwszych szpitali trafiły nowe testy na koronawirusa. I budzą kontrowersje.

Co z tymi testami?

Diagnostów brakuje już teraz, a Polska – tu eksperci nie mają wątpliwości – powinna wykonywać przynajmniej kilka razy więcej testów dziennie niż w tej chwili. Nie 4,5 tysiąca, a minimum 10-15 tysięcy. Optymalnie – jeszcze więcej, nawet 30 tysięcy.

Fałszywe testy na koronawirusa. Ostra reakcja diagnostów

"Bazując na strachu obywateli, licząc wyłącznie na zysk i nie dbając o wspólne dobro, oferowane są odpłatne pseudo testy mające wykrywać koronawirusa (SARS-CoV-2), które są wykonywane przez osoby nie mające żadnej wiedzy i praktyki w zakresie diagnostyki chorób zakaźnych" - pisze w liście Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Ta strona używa plików cookie.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
Akceptuję politykę cookies