Pomoc
dla diagnostów laboratoryjnych

Szanowni Państwo,

KIDL uruchomił pakiet pomocowy obejmujący m.in. wsparcie socjalne, psychologiczne oraz prawne skierowane do diagnostów bezpośrednio zaangażowanych w walkę z epidemią wirusa.

Szczegółowe informacje w zakładce KORONAWIRUS.

UWAGA!!!

Porady prawne będą udzielane diagnostom laboratoryjnym, którzy podadzą numer prawa wykonywania zawodu oraz tym osobom, które mają uregulowane składki.

Media o diagnostach - Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych

W obliczu koronawirusa laboratoria pracują w trybie 24/7

Dr Matylda Kłudkowska: Gdyby wirus był w Polsce, wyszedłby w badaniach

Polscy diagności nie przeoczyliby go – zapewnia dr Matylda Kłudkowska z Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych; szpital kliniczny im. H. Święcickiego UM w Poznaniu.

Diagności: oskarżanie nas o ukrywanie wykrytego koronawirusa jest godne potępienia

W mediach pojawiają się oskarżenia pod adresem diagnostów laboratoryjnych dot. ukrywania dodatnich wyników badań na wykrycie koronawirusa; to jest godne potępienia społecznego - oceniła w poniedziałek prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska.

Niewiadomska: Oskarżanie diagnostów o ukrywanie koronawirusa jest niedopuszczalne

- W przestrzeni publicznej pojawiają się oskarżenia pod adresem diagnostów laboratoryjnych, mówi się, że ukrywamy dodatnie wyników badań w kierunku koronawirusa. To obraża diagnostów laboratoryjnycy, jest niedopuszczalne i godne potępienia - zaznacza Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Alina Niewiadomska: w obliczu zagrożenia koronawirusem nie uderzajcie w diagnostów

Diagności laboratoryjni nie chcą być mieszani do walki politycznej toczącej się wokół koronawirusa. Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, w obliczu zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2 nie godzi się na deprecjonowanie zawodu diagnosty i atakowanie przedstawicieli tego zawodu.

"Niedopuszczalne i godne potępienia". Diagności o sugestiach ukrywania zakażeń koronawirusa

W mediach pojawiają się oskarżenia pod adresem diagnostów laboratoryjnych dot. ukrywania dodatnich wyników badań na wykrycie koronawirusa. To jest godne potępienia społecznego - oceniła prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska.

Diagności oburzeni oskarżeniami ws. koronawirusa: to godne potępienia

W mediach pojawiają się oskarżenia pod adresem diagnostów laboratoryjnych dot. ukrywania dodatnich wyników badań na wykrycie koronawirusa; to jest godne potępienia społecznego - oceniła prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska.

Alina Niewiadomska: Nie chcemy, żeby diagności laboratoryjni byli wmieszani w walki polityczne

Z niepokojem obserwuję dyskusję toczącą się w mediach tradycyjnych i społecznościowych na temat bardzo istotny z punktu epidemiologicznego zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce.

Diagności laboratoryjni a koronawirus: uderzanie w diagnostów nieetyczne

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wydała stanowisko ws. informacji dotyczących badań w kierunku SARS-CoV-2 w Polsce. Według niej, pojawiające się w przestrzeni medialnej oskarżenia dotyczące ukrywania dodatnich wyników badań na koronawirusa są godne potępienia, nieodpowiedzialne i nieetyczne.

Prezes KRDL o rzekomym ukrywania dodatnich wyników badań w kierunku koronowirusa

"W przestrzeni medialnej pojawiają się oskarżenia pod adresem reprezentowanej przeze mnie grupy zawodowej dotyczące ukrywania dodatnich wyników badań" - wskazuje Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w stanowisku ws. badań w kierunku SARS-CoV-2 w Polsce.

Diagności zabierają głos. "Oskarżanie nas o ukrywanie wykrytego koronawirusa jest godne potępienia!"

W mediach pojawiają się oskarżenia pod adresem diagnostów laboratoryjnych dotyczących ukrywania dodatnich wyników badań na wykrycie koronawirusa. - To jest godne potępienia społecznego - oceniła prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska. - Uderzanie w naszą grupę zawodową w momencie, gdy od naszej pracy zależy bezpieczeństwo oraz zdrowie Polaków, uważam za nieetyczne i niedopuszczalne - dodała.

Diagności o insynuacjach opozycji: Oskarżanie nas o ukrywanie wykrytego koronawirusa jest godne potępienia

W mediach pojawiają się oskarżenia pod adresem diagnostów laboratoryjnych dot. ukrywania dodatnich wyników badań na wykrycie koronawirusa; to jest godne potępienia społecznego - oceniła w poniedziałek prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska.

Diagności: oskarżanie nas o ukrywanie wykrytego koronawirusa jest godne potępienia

W mediach pojawiają się oskarżenia pod adresem diagnostów laboratoryjnych dot. ukrywania dodatnich wyników badań na wykrycie koronawirusa; to jest godne potępienia społecznego - oceniła w poniedziałek prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska.

Diagności: Uderzanie w nas, gdy od naszej pracy zależy bezpieczeństwo oraz zdrowie Polaków jest niedopuszczalne

W mediach pojawiają się oskarżenia pod adresem diagnostów laboratoryjnych dot. ukrywania dodatnich wyników badań na wykrycie koronawirusa; to jest godne potępienia społecznego - oceniła w poniedziałek prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska.

Diagności w sprawie koronawirusa: To jest godne potępienia

"W mediach pojawiają się oskarżenia pod adresem diagnostów laboratoryjnych dotyczące ukrywania dodatnich wyników badań na wykrycie koronawirusa; to jest godne potępienia społecznego" - oceniła w poniedziałek prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska.

Diagności laboratoryjni chcą udziału w pracach nad minimalną płacą dla pracowników medycznych

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych zaapelowała o włączenie samorządu zawodowego diagnostów laboratoryjnych do rozmów w przedmiocie zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych prowadzonych w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia.

KRDL chce włączenia do rozmów o płacach minimalnych

W związku z rozpoczęciem na wniosek Ministra Zdrowia debaty na temat ewentualnych zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia działającego przy Ministerstwie Zdrowia, Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska zaapelowała o włączenie samorządu diagnostów laboratoryjnych do rozmów.around

Apel diagnostów o włączenie ich do rozmów nt. wynagrodzeń

Apel Aliny Niewiadomskiej - prezes KRDL, o włączenie samorządu zawodowego diagnostów laboratoryjnych do rozmów w przedmiocie zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych prowadzonych w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia.

Minister zdrowia powinien zaproponować realne rozwiązania ws. wynagrodzeń - Oczekuję, że MZ w końcu poważnie nas potraktuje - powiedziała Medexpressowi Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

KIDL informuje, jakie wymagania musi spełniać materiał do badań koronawirusa

"Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych przypomniała w poniedziałek (3 lutego) jakie są wymagania dotyczące pobrania, przechowywania i transportu materiału do badań w kierunku zakażeń układu oddechowego powodowanych przez koronawirusy, m.in. przez 2019nCoV."

Kiedy diagności spotkają się z ministrem zdrowia?

- Brakuje techników radiologii. Ludzie nie wybierają tego zawodu z pasji, ale z braku innej opcji - powiedziała Medexpressowi Ewa Ochrymczuk, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii.

W szpitalach wiosną nie będzie fizjoterapii? Fizjoterapeuci i diagności szykują się do twardego protestu

Fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni rozważają powrót do protestu

"Fiskiem zakończyło się spotkanie fizjoterapeutów i diagnostów z przedstawicielami resortu zdrowia i NFZ. Przedstawiciele tych zawodów rozważają powrót do protestu."

Alina Niewiadomska: brak ustawy o diagnostyce laboratoryjnej boli nas najbardziej

"Był już strajk głodowy w maju, były protesty, jesienne urlopy na żądanie, masowe zwolnienia L4, czy strajk włoski. Jak dotąd... bez skutku. Teraz fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni wracają do walki, zapowiadając kolejne protesty ze zwiększoną siłą. Zwracają też uwagę, że bez nich system ochrony zdrowia może przestać działać."

Diagności laboratoryjni niespiesznie zmierzają na szybką ścieżkę legislacyjną

"W grudniu Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych odbyło dwa ważne spotkania: z wiceminister Szczurek-Żelazko i prezesem NFZ Adamem Niedzielskim. Wiceminister zapewniła, że ustawa o medycynie laboratoryjnej może liczyć na szybką ścieżkę legislacyjną, zaś prezes NFZ zapowiedział premiowanie lekarzy POZ, którzy zlecają badania laboratoryjne, gdyż jak stwierdził "są one jednym z najważniejszych elementów profilaktyki".aroundaroundObie kwestie mają kluczowe znaczenie nie tylko dla diagnostów, ale również - a może przede wszystkim - dla pacjentów. Ustawa ma uregulować podstawowe sprawy związane z wykonywaniem tego zawodu, z kolei zwiększenie liczby zlecanych badań będzie korzystne dla pacjentów i w perspektywie dla samych diagnostów."

Diagności przeciw obciążaniu lekarzy kosztem badań

"Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych w stanowisku apeluje m.in. by prawnie uniemożliwić zawieranie z lekarzami kontraktów przewidujących pomniejszanie wysokości wynagrodzenia o wartość zleconych pacjentowi badań z zakresu diagnostyki laboratoryjnej."

J.Szczurek-Żelazko o ustawie o medycynie laboratoryjnej: może liczyć na szybką ścieżkę legislacyjną

"Prace nad ustawą o medycynie laboratoryjnej trwają - poinformowała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek Żelazko. Zapewniła, że ustawa może liczyć na szybką ścieżkę legislacyjną."

Józefa Szczurek-Żelazko o szczegółach ustawy o medycynie laboratoryjnej

"5 grudnia br. w posiedzeniu Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych udział wzięła sekretarz stanu Józefa Szczurek-Żelazko."

Piekary Śląskie: eksperci o znaczeniu genetycznej diagnostyki mikrobiologicznej

"Pozorne oszczędności polegające na ograniczeniu wykonywania badań laboratoryjnych, mają negatywne konsekwencje ekonomiczne dla podmiotu leczniczego oraz mogą generować zagrożenia epidemiologiczne związane z rozprzestrzenianiem się szczepów wieloopornych - mówili eksperci podczas konferencji w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich."

J. Marynowska o roli diagnostyki i zapowiedziach szefa NFZ

- Wskaźniki określające ilość badań na jednego pacjenta są bardzo niskie w porównaniu z krajami Unii Europejskiej. Jest to przestrzeń wymagająca pilnej interwencji, ponieważ bezpośrednio przekłada się na stan zdrowia Polaków - mówi Justyna Marynowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Diagności laboratoryjni o lekarzach płacących za badania pacjentów: trzeba wyeliminować patologie

"Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wyraża zaniepokojenie w związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi, z których wynika, że kierujący placówkami medycznymi zawierają umowy (tzw. kontrakty) z lekarzami zakładające, iż to lekarz ma zapłacić ze swojego wynagrodzenia za zlecone pacjentowi badania z zakresu diagnostyki laboratoryjnej. Wspomniane rozwiązanie jest niedopuszczalne i stoi w sprzeczności z podstawowym celem funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, jakim jest zapewnienie dobra pacjenta. Podpisywanie tego typu umów to de facto zmuszanie lekarza do dokonania wyboru pomiędzy możliwością zarobkowania i utrzymania własnej rodziny, a ratowaniem zdrowia i być może życia pacjenta. Lekarz, który wybierze dobro własnej rodziny, może nie zlecić badań i tym samym doprowadzić do tragicznych skutków dla pacjenta, albowiem aż 70% diagnoz lekarskich opiera się na wynikach badań z zakresu diagnostyki laboratoryjnej."

Diagności przeciw obciążaniu lekarzy kosztem badań

"Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych w stanowisku apeluje m.in. by prawnie uniemożliwić zawieranie z lekarzami kontraktów przewidujących pomniejszanie wysokości wynagrodzenia o wartość zleconych pacjentowi badań z zakresu diagnostyki laboratoryjnej."

Wbrew wiedzy medycznej i etyce

"Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wyraziło "zaniepokojenie w związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi, z których wynika, że kierujący placówkami medycznymi zawierają umowy (tzw. kontrakty) z lekarzami zakładające, iż to lekarz ma zapłacić ze swojego wynagrodzenia za zlecone pacjentowi badania z zakresu diagnostyki laboratoryjnej."

Diagności laboratoryjni mówią o organizacji badań w systemie ochrony zdrowia

"W województwie opolskim zarejestrowanych jest 46 laboratoriów. Dzisiaj (12.11) podczas konferencji "Medycyna Laboratoryjna" pokazano miejsce i rolę diagnosty laboratoryjnego oraz diagnostyki w procesie terapeutycznym. Bez badań laboratoryjnych lekarz nie można podjąć odpowiedniego procesu leczenia."

Samorządy zawodowe: stwórzmy narodowy program rozwoju i ochrony kadr medycznych

Panel pt. „Zawody medyczne - opieka zdrowotna to nie tylko lekarze i pielęgniarki” stał się okazją do spojrzenia na system ochrony zdrowia z perspektywy różnych grup zawodowych.

Prezes KRDL: diagnostów może zabraknąć, jeśli nie wzrosną ich wynagrodzenia - Finanse i zarządzanie - rynekzdrowia.pl

"Jeżeli problemy diagnostów laboratoryjnych, szczególnie ich niskich wynagrodzeń, nie zostaną rozwiązane, grozi nam deficyt tych specjalistów - wskazała we wtorek (22 października) prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska".

[Prezes KRDL: grozi nam deficyt diagnostów - Z kraju - Kurier - Medycyna Praktyczna - mp.pl] (https://www.mp.pl/kurier/219085,prezes-krdl-grozi-nam-deficyt-diagnostow)

"Jeżeli problemy diagnostów laboratoryjnych, szczególnie ich niskich wynagrodzeń, nie zostaną rozwiązane, grozi nam deficyt tych specjalistów – wskazała we wtorek prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska."

[Prezes KRDL: Przez niskie wynagrodzenia grozi nam deficyt diagnostów laboratoryjnych | Rynek zdrowia | pulshr.pl]

(https://www.pulshr.pl/rynek-zdrowia/prezes-krdl-przez-niskie-wynagrodzenia-grozi-nam-deficyt-diagnostow-laboratoryjnych,68189.html)

"Średnie uposażenie diagnostów laboratoryjnych, według danych związków zawodowych, to: bez specjalizacji - 2,2 tys. do 3 tys., a ze specjalizacją od 2,5 tys. do 3 tys. Mówimy o kwotach brutto. Trudno się dziwić, że dobrze wyedukowana grupa zawodowa domaga się godnego wynagrodzenia - powiedziała Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych."

"Niskie wynagrodzenia diagnostów laboratoryjnych grożą brakiem tych kadr"

"Jeżeli problemy diagnostów laboratoryjnych, szczególnie ich niskich wynagrodzeń, nie zostaną rozwiązane, grozi nam deficyt tych specjalistów – wskazała we wtorek prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska."

[Te zawody zasługują na docenienie ] (https://www.medexpress.pl/te-zawody-zasluguja-na-docenienie/75372)

Negocjacje pomiędzy Ministerstwem Zdrowia, a diagnostami laboratoryjnymi i fizjoterapeutami trwają od dłuższego czasu. Grupy zawodów medycznych postulują głównie o wzrost płac, zaś KIDL o opłacenie z budżetu państwa szkoleń specjalizacyjnych.aroundaroundNiespełnione dotąd obietnice skomentowała Medexpressowi, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, dr Matylda Kłudkowska.

KIDL: Trybunał Konstytucyjny odpowiada w sprawie zdalnej autoryzacji

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych poinformowała, że Trybunał Konstytucyjny postanowieniem z dnia 30 września 2019 r. po wstępnej kontroli wniosku KIDL w przedmiocie dopuszczalności autoryzacji wyników badań na odległość, postanowił na posiedzeniu niejawnym nadać dalszy bieg postępowaniu.around

Dokąd zmierza diagnostyka laboratoryjna? Analitycy dyskutują nad Brdą

Tworzą niezbędne zaplecze służby zdrowia. Analitycy medyczni spotkali się w Bydgoszczy podczas zorganizowanej przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych konferencji, dotyczącej organizacji systemu ochrony zdrowia. Podkreślano, jak ważną rolę odgrywają diagności i dyskutowano o priorytetach i kierunkach zmian w organizacji medycyny laboratoryjnej.

[Chcą podwyżek i godnych płac. Protest personelu medycznego w łódzkiej „Matce Polce”]

(https://www.radiolodz.pl/posts/56271-chca-podwyzek-i-godnych-plac-protest-personelu-medycznego-w-lodzkiej-matce-polce?fbclid=IwAR2dVaS0eR9hWoQPWS8DMkVMuEnpsV7UcPt7PfMZzRAeabimKu9wsMXluUs)

Pielęgniarki, fizjoterapeuci i diagności - przedstawiciele wszystkich związków zawodowych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki - zorganizowali dziś akcję protestacyjną. Chcą poprawy warunków pracy i podwyżek, bo swoje pensje nazywają głodowymi.

Protest fizjoterapeutów i diagnostów: Szpital Wojewódzki w Poznaniu ogranicza badania. Co to oznacza dla pacjentów?

W Szpitalu Wojewódzkim przy ulicy Lutyckiej w Poznaniu zawieszono wykonywanie niektórych badań. Powodem tej decyzji jest brak diagnostów laboratoryjnych, którzy masowo biorą zwolnienia L4 lub urlopy na żądanie. Dlaczego doszło do takiej sytuacji? Wszystko z powodu trwającego protestu fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych, który trwa w całym kraju. Zarówno fizjoterapeuci jak i diagności protestują, ponieważ ich zarobki są na żenująco niskim poziomie. Do kiedy potrwa protest fizjoterapeutów i diagnostów w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu?

Józefa Szczurek-Żelazko o diagnostyce laboratoryjnej

- Oczekiwania są takie, żeby przekazywać środki dedykowane na wynagrodzenia. Ale obecnie minister Szumowski zdecydował, że nie ma na to możliwości. Są zwiększone kontrakty i to dyrektorzy powinni przyznawać wyższe wynagrodzenia - dodała Józefa Szczurek-Żelazko.

Diagności: Puste hasła. Politycy powinni realizować złożone obietnice

Niezależnie od poglądów politycznych, apeluję, by politycy realizowali składane obietnice. Oczekuję, że Minister Zdrowia dotrzyma danego diagnostom laboratoryjnym słowa i zadba o realny wzrost wynagrodzenia - czytamy w apelu prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, Aliny Niewiadomskiej.

Diagności laboratoryjni: Czy minister zdrowia dotrzyma słowa i zadba o realny wzrost wynagrodzenia?

Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych zaapelowała do ministra zdrowia.

Poczucie misji i pasja nie wystarczą. "To praca charytatywna"

Pięć lat wymagających studiów i 1300 zł na rękę. Tak było w 2007 roku, gdy Konrad zaczynał swoją karierę jako diagnosta laboratoryjny. Po ośmiu latach zarabiał ok. 2150 zł i powiedział dość. "Być może kiedyś, jak już osiągnę stabilizację finansową, powrócę do zawodu, wykonując pracę raczej z pasji niż w celu utrzymania siebie czy rodziny". Zarobki diagnostów uważa za katastrofalnie niskie.

Fizjoterapeuci i diagności: to nasza odezwa do Polaków

My – fizjoterapeuci i pracownicy laboratoriów nadal oczekujemy gwarantowanych podwyżek, nie niższych niż 1200 złotych netto. Wyniki obecnych rozmów z Ministrem Zdrowia i NFZ napawają nas wielkim pesymizmem i strachem o jutro - piszą w odezwie do Polaków pracownicy medyczni z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii oraz Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.

Dyrektorzy szpitali najczęściej proponowali diagnostom i fizjoterapeutom podwyżki w wysokości 50-200 zł

Na początku października ma się odbyć kolejne spotkanie diagnostów i fizjoterapeutów z ministrem zdrowia. Podczas zebrania mają zostać porównane dane ws. podwyżek, którymi dysponuje minister z danymi związków zawodowych - powiedziała Medexpressowi Matylda Kłudkowska, przewodnicząca ZOZ Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych przy Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu.

Analitycy medyczni

Bez nich leczenie byłoby niepełne, a czasami wręcz niemożliwe. W Białymstoku spotkali się dziś przedstawiciele medycyny laboratoryjnej. Rozmawiali o problemach, przyszłości i wyzwaniach, które stoją przed diagnostami laboratoryjnymi. around

W Wadowicach w szpitalu badań nie zrobisz. Pracownicy laboratorium masowo poszli na urlopy. AKTUALIZACJA

Od poniedziałku nie są wykonywane, oprócz pilnych przypadków (tzw. CITO), badania krwi w laboratorium przy szpitalu w Wadowicach. Powód: diagności laboratoryjni masowo wzięli urlopy. Sytuacja w środę ma ulec poprawie, ale w kolejnych dniach może się powtórzyć.

Jakie mogą być recepty na kryzys kadrowy w ochronie zdrowia?

Nie tylko poziom finansowania kadr stanowi problem, często chodzi o brak ścieżki rozwoju kariery, niedocenienie kwalifikacji pracowników medycznych oraz obarczenie mało specjalistycznymi zadaniami. Co proponują przedstawiciele zawodów medycznych? Jak sprawę widzi wiceminister?

Protest fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych w Poznaniu. Problemy z badaniami

Diagności i fizjoterapeuci rozpoczynają kolejną akcję protestacyjną. W szpitalu przy ulicy Przybyszewskiego w Poznaniu do pracy nie przyszła dzisiaj ponad połowa pracowników laboratorium, dlatego też wykonywane są tylko badania w sytuacji zagrożenia życia. - Laboratorium jest sercem szpitala, jak serce staje, mamy zawał. I właśnie teraz jesteśmy w takiej sytuacji - mówi Onetowi Matylda Kłudkowska, diagnosta laboratoryjny.

Protest fizjoterapeutów i diagnostów. Dziś spotkanie z MZ

W Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w pracy nie pojawiła się ponad połowa pracowników laboratorium, dlatego też wykonywane są tylko badania w sytuacji zagrożenia życia. Tak samo jak i w 15 kolejnych placówkach w całej Polsce. To efekt pierwszego dnia z dwutygodniowej akcji protestacyjnej pracowników diagnostyki laboratoryjnej i fizjoterapii.

Protest diagnostów - jak wpływa na funkcjonowanie szpitali

Diagności, których liczbę ocenia się na 16,5 tys., mają też żal do ministra zdrowia o brak obiecanej podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 500 zł. Dziś zarabiają od 2,25 tys. zł brutto do 3 tys. brutto. – Dyrektorzy często robią co w ich mocy, ale nie są w stanie sprostać zobowiązaniom cedowanym na nich przez ministra – tłumaczy Matylda Kłudkowska. I dodaje, że podwyżkę otrzymało tylko ok. 30 proc. diagnostów.

Strajk fizjoterapeutów i diagnostów. Od poniedziałku masowe zwolnienia lekarskie i urlopy

Fizjoterapeuci i diagności wznawiają protest. Od poniedziałku mają masowo iść na zwolnienia lekarskie lub urlopy. Czują się oszukani, bo po majowych głodówkach wciąż nie otrzymali obiecanych wtedy podwyżek. - Zarabiamy najniższą krajową, a system ochrony zdrowia nas nie widzi - powiedział Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii.

Diagności: Bez naszej pracy, zdrowie 38 mln Polaków nie będzie odpowiednio zadbane

Pracownicy laboratoriów i fizjoterapeuci wznawiają akcję protestacyjną. Jak twierdzą, minister nie wywiązał się z obietnic, a blisko 70 proc. pracowników objętych porozumieniem nie odczuło wzrostu wynagrodzeń. Na kilka dni przed ogłoszeniem protestu zapytaliśmy wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych (KRDL), Matyldę Kłudkowską, o to jak resort wywiązuje się z obietnic wzrostu płac? Czy faktycznie kryzys kadrowy jest priorytetem dla Ministerstwa Zdrowia?

Nie ma systemu ochrony zdrowia bez diagnostów laboratoryjnych i badań laboratoryjnych!

- Musimy skupić się na tym, aby pracownicy nie odchodzili z zawodu, aby zabezpieczyć dostęp pacjentów do badań laboratoryjnych oraz fizjoterapii na światowym poziomie. To jest nieosiągalne, jeśli diagności laboratoryjni będą wynagradzani tak, jak do tej pory - mówi dr Matylda Kłudkowska, diagnosta laboratoryjny, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Diagności o proteście: Będzie utrudnione funkcjonowanie szpitali

- Jeśli nie znajdą się pieniądze na podwyżki dla zawodów medycznych, to niestety „Polska będzie umierała”, tak jak dziś umierają pacjenci w polskich szpitalach - powiedział Medexpressowi Łukasz Tucki, wiceprzewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych

Fizjoterapeuci i diagności szykują się do protestu. "Bez nas system sobie nie poradzi"

Fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni zapowiadają protest. Ma rozpocząć się 23 września czyli niespełna trzy tygodnie przed wyborami. Pracownicy domagają się podwyżek.

Diagności: Tak dla wniosku do Trybunały Konstytucyjnego

Dziś podczas posiedzenia Krajowej Rady Diagnostów laboratoryjnych, przedstawiciele diagnostów zdecydowali o złożeniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Nie zgadzają się na nierówne traktowanie zawodów medycznych.

Wiceprezes KRDL: widzimy problem z dostępem pacjentów do badań laboratoryjnych

- Diagności włączyli się w kampanię społeczną "Polska to chory kraj" zainicjowaną przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie, ponieważ zauważamy problemy w dostępności do badań laboratoryjnych dla pacjentów - mówi w rozmowie z Polityką Zdrowotną Justyna Marynowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Ta strona używa plików cookie.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
Akceptuję politykę cookies