Newsletter Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych
2025
2024
2023
Aktualny przegląd medialny Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych
28.04-04.05.2025
Oto sformatowany tekst w prostym HTML z odpowiednimi linkami do źródeł (hiperłącza zostały wydobyte z dokumentu):
Diecezja Tarnów: W dniach od 9 do 22 kwietnia w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej posługiwały dwie wolontariuszki – Monika Pintal-Ślimak (diagnosta laboratoryjny) i Urszula Ziembrowicz (lekarz stomatolog) realizując projekt we współpracy z misjonarką świecką Agnieszką Nowak, dotyczący wprowadzania nowych gałęzi medycznych w szpitalu w Bagandou, wybudowanym i finansowanym przez diecezję tarnowską.
RDN: Pacjenci po nawet 10 latach życia z bólem odczuwali ulgę, lub wręcz szczęście, po wyrwaniu chorego zęba. W szpitalu w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej pracowały dwie wolontariuszki: Monika Pintal-Ślimak, która jest diagnostą laboratoryjnym i lekarz stomatolog Urszula Ziembrowicz.
TVN24: Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski poinformował, że 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Dodał, że taka decyzja zapadała we wtorek wieczorem w gronie lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych i farmaceutów. Jankowski podkreślił, że marsz będzie wyrazem solidarności środowiska medycznego. - Będziemy wszyscy - zaznaczył.
Infor.pl: Mowa o nowym programie „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, który będzie realizowany od 5 maja 2025 r. przez wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz laboratoria diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, w ramach którego, każda osoba powyżej 20 roku życia, będzie mogła bezpłatnie (na koszt NFZ) wykonać badania laboratoryjne o łącznej wartości od ok. 230 zł do niemal 500 zł – w zależności od wskazań lekarskich i wieku pacjenta.
RMF: 10 maja ulicami stolicy przejść ma marsz ciszy. Oprócz lekarzy wezmą w nim udział pielęgniarki, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, farmaceuci i diagności laboratoryjni.
RCL: Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kursów w zakresie postępowania z osobami w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego
RCL: Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne
Sejm RP: 7 maja 2025 (środa), godz. 14:00, sala nr 312, bud. U - Rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (druk nr 983).
Sejm RP: 8 maja 2025 (czwartek), godz. 10:00, sala im. Henryka Wujca (nr 111, bud. U) - Rozpatrzenie informacji na temat nadzoru nad dopuszczeniem i obrotem lekami bez recepty w świetle bezpieczeństwa pacjentów
PulsMedycyny: Do 40 proc. chorych na cukrzycę doświadcza problemów skórnych
Rynek Zdrowia: Liczba zwolnień z tego tytułu w ciągu pięciu lat wzrosła o blisko 40 proc., a liczba dni absencji w pracy - o 50 proc. - wynika z najnowszego raportu ZUS. Chodzi o zaświadczenia lekarskie z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Najczęściej wystawiane były w związku z reakcją na ciężki stres i zaburzeniami adaptacyjnymi – 35,3 proc.
CoWZdrowiu: Parlamentarna sonda: co to jest HPV i jak mu zapobiegać?
PolsatNews: Od 5 maja 2025 roku w Polsce rozpocznie działalność nowy, kompleksowy program profilaktyczny, który ma na celu poprawę zdrowia Polaków poprzez wczesne wykrywanie chorób cywilizacyjnych. Zastąpi on dotychczasowy program "Profilaktyka 40+" i obejmie szerszą grupę pacjentów.