Szkolenie specjalizacyjne w ramach kształcenia podyplomowego może być prowadzone przez podstawowe jednostki organizacyjne uczelni, które prowadzą studia na kierunku analityka medyczna, po uzyskaniu akredytacji dzielonej przez Dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Jednostka ubiegająca się o uzyskanie uprawnień do realizacji kształcenia specjalizacyjnego diagnostów laboratoryjnych zobowiązana jest spełnić ściśle określone przepisami prawa wymagania, które stanowią o zapewnieniu warunków niezbędnych do realizacji kształcenia.
Przyznanie akredytacji, a tym samym wnioskowanej liczby miejsc szkoleniowych, uzależnione jest od spełniania przez daną jednostkę wymogów akredytacyjnych, określonych w przepisach. Akredytacja może być przyznana na okres nie dłuższy 5 lat. Oznacza to, że po 5 latach od dnia uzyskania akredytacji każda jednostka, która w dalszym ciągu chce prowadzić kształcenie specjalizacyjne w danej dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej, zobowiązana jest ponownie złożyć wniosek w celu potwierdzenia spełnia wymagań niezbędne do realizacji tego kształcenia.
Lista jednostek posiadających uprawnienia do realizacji kształcenia specjalizacyjnego jest dostępna na stronach internetowych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego pod następującym adresem: https://kursy.cmkp.edu.pl/akredytacja/ oraz w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK). Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego zobowiązany jest bowiem dokonać wpisu podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni, na prowadzoną przez siebie listę jednostek posiadających akredytację, wraz z określeniem maksymalnej liczby miejsc szkoleniowych w zakresie danego szkolenia specjalizacyjnego dla osób mogących odbywać szkolenie specjalizacyjne, na okres 5 lat.