Analizując wyniki ponad 70 kontroli Najwyższa Izba Kontroli sformułowała 32 propozycje pożądanych zmian w polskim systemie ochrony zdrowia. Rekomendacje rozwoju systemu ochrony zdrowia obejmują organizację tego systemu, finansowanie świadczeń, dostęp pacjentów do świadczeń, bezpieczeństwo i prawa pacjentów i obieg informacji w systemie. RAPORT: SYSTEM OCHRONY ZDROWIA W POLSCE – STAN OBECNY I POŻĄDANE KIERUNKI ZMIAN
21 sierpnia 2017 r. Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport dotyczący dostępności i finansowania diagnostyki laboratoryjnej. Wynika z niego, że w Polsce robi się za mało badań laboratoryjnych, są one źle finansowane, brakuje specjalistów w tej dziedzinie. Tymczasem zbyt późne diagnozy powodują, że koszty leczenia zaawansowanej choroby rosną.
10 maja 2018 r. Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport dotyczący badań genetycznych. Wynika z niego, że w Polsce, mimo dynamicznego rozwoju genetyki, nie ma regulacji prawnych, które określałyby kompleksowo zasady wykonywania poradnictwa genetycznego, bankowania materiału oraz bezpieczeństwa danych genetycznych.
17 maja 2018 Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, z którego wynika, że zakażenia szpitalne są poważnym problemem w Polsce. W placówkach nieskuteczny jest system przeciwdziałania zakażeniom wewnątrzszpitalnym. Z raportu Izby wynika, że wzrost liczby pacjentów m.in zarażonych lekoodpornymi szczepami bakterii w 2016 r. był trzykrotnie wyższy niż w 2015 r.