8 maj 2025

Program „Moje zdrowie” dedykowany jest dla osób dorosłych, od 20 roku życia. Osoby w wieku 20-49 lat mogą skorzystać z programu raz na pięć lat. Osoby w wieku od 50 roku życia mogą wykonywać bilanse częściej – raz na trzy lata.
Badania można wykonać po upływie 12 miesięcy od ostatniego badania wykonywanego w ramach programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS”.
Przypominamy, że rzetelnie wykonane badania laboratoryjne to fundament oceny zdrowia pacjenta. W ramach programu „Moje Zdrowie” są one realizowane na podstawie ankiety wypełnionej przez pacjenta (w IKP lub w gabinecie POZ), a ich zakres jest dopasowany indywidualnie.
Badania dostępne w Programie to:
- Morfologia
- Glukoza
- Kreatynina i eGFR
- Lipidogram (cholesterol całkowity, HDL, nie-HDL, LDL, trójglicerydy)
- TSH
Powyższe badania będą wykonywane każdemu pacjentowi. W zależności od odpowiedzi udzielonych w ankiecie, lista badań będzie rozszerzana o badania wymienione poniżej:
- Lipoproteina a
- ALT, AST, GGTP
- Przeciwciała anty-HCV
- Krew utajona w kale (FIT-OC)
- PSA dla mężczyzn.
W ramach bilansu oceniane są również m.in.: styl życia, ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (wg skali SCORE), predyspozycje do zachorowania na choroby uwarunkowane genetycznie, stan psychiczny i ewentualne uzależnienia, funkcje poznawcze (dla osób 60+), realizacja szczepień, * wyniki badań laboratoryjnych – kluczowy element profilaktyki zdrowotnej.
Po badaniach i pomiarach (wzrost, waga, BMI, obwód brzucha) odbywa się wizyta podsumowująca, z możliwością skierowania na porady edukacyjne – np. w zakresie rzucania palenia.
Wraz z programem pojawiły się także zmiany w POZ – lekarze rodzinni mogą teraz m.in. wystawiać skierowania:
- na badania w kierunku HIV,
- na oznaczenie poziomu wapnia całkowitego,
- dla dzieci w „zerówce” – na lipidogram, by wykrywać rodzinne predyspozycje do hipercholesterolemii .
Program „Moje Zdrowie” to ważny krok w stronę nowoczesnej profilaktyki. Pamiętajmy – regularne badania mogą uratować zdrowie, a nawet życie.