12 kwi 2025

Z uznaniem przyjmując ideę bilansów zdrowia, KRDL wyraża głębokie zaniepokojenie brakiem konsultacji ze środowiskiem diagnostów, ograniczonym zakresem badań laboratoryjnych oraz marginalizowaniem roli diagnosty w procesie diagnostycznym.
Rada zwraca uwagę na pogarszające się standardy w diagnostyce laboratoryjnej, wynikające z braku nadzoru merytorycznego, zaniżania wycen badań i nasilającej się komercjalizacji usług.
KRDL apeluje o rzeczywisty dialog, przywrócenie należnej roli diagnostów, zmianę modelu finansowania oraz wprowadzenie rozwiązań systemowych, które pozwolą podnieść jakość opieki zdrowotnej.
KRDL formułuje kluczowe postulaty systemowe, w tym: Włączenie diagnostów laboratoryjnych do realizacji bilansu – jako osób uprawnionych do interpretacji wyników badań i prowadzenia porad edukacyjnych. Możliwość realizacji bilansu w medycznych laboratoriach diagnostycznych – co skróci ścieżkę pacjenta i odciąży lekarzy POZ. Zmianę modelu finansowania – odrębne finansowanie badań przez NFZ, z określeniem minimalnych stawek jednostkowych. Rozszerzenie kompetencji diagnostów w poradzie edukacyjnej – z możliwością informowania pacjentów o wynikach i zalecania działań profilaktycznych. Lepszą organizację procesu – podział bilansu na etap „przedlekarski” i „lekarski” w celu zwiększenia dostępności świadczenia. Rozszerzenie listy chorób objętych diagnostyką – m.in. o kiłę, chlamydię, HPV i inne choroby przenoszone drogą płciową. * Włączenie przedstawiciela KRDL do zespołu ds. opieki koordynowanej w POZ.