INFORMACJE

Jeżeli wykonujesz zawód Diagnosty Laboratoryjnego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i nie dokonałaś/eś jeszcze wpisu do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą sprawdź, co należy zrobić



REJESTR DIAGNOSTÓW

Ze względu na prace związane z przeniesieniem i integracją danych Diagnostów Laboratoryjnych do nowego systemu, wyłączyliśmy tymczasowo wyświetlanie w Rejestrze Diagnostów Laboratoryjnych informacji w zakresie posiadanych specjalizacji. Po zakończeniu prac poinformujemy osobnym komunikatem.

Komunikat dla osób gromadzących punkty edukacyjne na „starych zasadach” - Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych

7 sty 2025

Dotyczy: diagnostów laboratoryjnych, którzy gromadzą punkty edukacyjne w pięcioletnich okresach edukacyjnych obejmujących lata: 2019-2023, 2020-2024, 2021-2025, 2022-2026

Na podstawie art. 156. ust. 3 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej (Dz.U. z 2023 r. poz.2125) : „diagnosta laboratoryjny, który rozpoczął przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy realizację podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez uczestnictwo w ciągłym szkoleniu, kontynuuje je na podstawie przepisów dotychczasowych.”

Oznacza to, że diagnosta laboratoryjny dążąc do spełnienia ustawowego obowiązku ciągłego szkolenia - w pięcioletnim okresie edukacyjnym gromadzi 100 punktów edukacyjnych, w taki sposób, aby co najmniej 50 punktów edukacyjnych (popularnie zwanych „twardymi”) pochodziło m.in. z uczestnictwa w kursach realizowanych metodą wykładów, seminariów, ćwiczeń zakończonych testem. Kursy, o których mowa organizują jednostki szkolące, CMKP, Krajowa Rada oraz towarzystwa naukowe - w przypadku prowadzenia zajęć metodą warsztatów lub ćwiczeń.

Należy dodać, że wymienione powyżej punkty edukacyjne tzw. „twarde” szczegółowo określone w § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2017 r. (Dz.U. poz.1519) w sprawie ciągłego szkolenia diagnostów laboratoryjnych, można uzyskać również na podstawie uczestniczenia w kursach w ramach szkolenia specjalizacyjnego oraz poprzez uzyskanie tytułu specjalisty, stopnia naukowego doktora, doktora habilitowanego, profesora z obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Pozostałe punkty edukacyjne tzw. „miękkie” dopełniające liczbę gromadzonych punktów edukacyjnych do 100 można uzyskać uczestnicząc w różnych formach edukacyjnych wymienionych w przywołanym wyżej rozporządzeniu np. konferencje, seminaria, posiedzenia naukowo-szkoleniowe towarzystwa naukowego lub KIDL.

Z perspektywy osoby zainteresowanej gromadzeniem punktów edukacyjnych tzw. „twardych” należy zwrócić uwagę na propozycje podmiotów oferujących kursy, pod kątem posiadania uprawnień do ich prowadzenia w ramach doskonalenia zawodowego diagnostów laboratoryjnych, a także metodą prowadzenia tych zajęć: wykładów seminariów i ćwiczeń zakończonych testem – również on-line.

Uwaga: punkty edukacyjne za udział w konferencji, sympozjum naukowym, zjeździe należy nadal liczyć po 2 pkt. za dzień udziału w wydarzeniu niezależnie od liczby punktów podawanych na zaświadczeniach, czyli według nowego rozporządzenia z 2023 r. Kartę ciągłego szkolenia składamy w wersji dokumentu „papierowego”.

Ta strona używa plików cookie.

Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
Rozumiem