12 lis 2023
W ramach projektu w wybranych placówkach realizujących świadczenia uwzględniające terapię IChB planowane jest wdrożenie pilotażowego programu edukacyjnego, którego głównymi zadaniami będzie zwiększenie świadomości uczestników na temat procesu raportowania w zakresie istotności poszczególnych jego elementów (tj. prawidłowe pobranie, zabezpieczenie materiału biologicznego oraz przesłanie do NIL-KOROUN), merytorycznych uzasadnień (możliwość zastosowania celowanej antybiotykoterapii, zmniejszenie narastającej antybiotykooporności, skrócenie czasu hospitalizacji) wraz ze wskazaniem najlepszych praktyk.
Będzie się to przekładało na praktyczne rozwiązywanie istniejących problemów w ścieżce raportowania IChB.Realizacja projektu ma poprawić poziom jakości nadzoru nad pozaszpitalnymi inwazyjnymi chorobami bakteryjnymi w Polsce, zgodnie z obowiązującą definicją przypadku, wywoływanymi przez Neisseria meningitidis, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, ale przede wszystkim przyczynić się do skuteczniejszego i efektywniejszego leczenia i zapobiegania infekcyjnym chorobom zakaźnym i poprawy zdrowia publicznego w Polsce.
Planowany projekt pilotażowy, jest pierwszym tego typu, realizowanym w ramach współpracy publiczno-prywatnej wspieranej przez Warsaw Health Innovation Hub (WHIH), przy współpracy z Agencją Badań Medycznych (ABM) i firmą Pfizer Polska. Pozytywne wyniki planowanej inicjatywy pozwolą w przyszłości rozszerzyć program edukacyjny i zaprosić do udziału również innych interesariuszy, w tym także inne firmy farmaceutyczne.