7 mar 2022
W piątek 4 marca w Katowicach odbył się drugi dzień VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Do udziału w wydarzeniu zaproszono m.in. przedstawicieli świata medycyny, nauki, polityki, administracji samorządowej, gospodarki i wielu innych.
"Kształcenie kadr w ochronie zdrowia - wybrane zagadnienia" to sesja, do której zaproszono Prezes KRDL Alinę Niewiadomską, która w temacie kształcenia odniosła się m.in. do kształcenia przeddyplomowego i deficytu kadr. Wskazuje, że uzależnione jest to od ilości uczelni, które kształcą na kierunkach analityka medyczna i medycyna laboratoryjna. Niewiadomska zwróciła uwagę na to, że Rzeszów podjął ważną inicjatywę, ponieważ wystąpił o uruchomienie kierunku.
Prezes KRDL podczas dyskusji poruszyła również ważny temat ustawy o medycynie laboratoryjnej, której jednym z ważniejszych elementów jest kształcenie podyplomowe. Aktualnie diagności laboratoryjni płacą za specjalizację, natomiast projekt ustawy przewiduje dofinansowanie.
Innym tematem poruszonym w aspekcie kształcenia kadr (w tym wypadku diagnostów) jest to, że samorządy bardzo aktywnie uczestniczą w zakresie szkoleń, ale barierą pozostaje fakt, że jako samorząd nie możemy nadawać punktów twardych – nowa ustawa natomiast, daje samorządowi tę możliwość, co na pewno znacznie ułatwi proces szkolenia ciągłego.
Projekt ustawy został przedstawiony na komitecie Rady Ministrów i został przyjęty.
Podsumowując dyskusję, Niewiadomska podjęła też temat realnej wyceny świadczeń, w tym badań laboratoryjnych.
Podsumowanie dyskusji na temat kształcenia diagnostów laboratoryjnych opisał Rynek Zdrowia
W dyskusji wzięli również udział Eliza Działach, Barbara Dziuk, Ryszard Gellert, Izabela Laskowska, Bogusława Liptak-Raczek, Jarosław Markowski, Jerzy Stojko, Wojciech Szaraniec, a moderatorem panelu była Agata Pustułka.