INFORMACJE

Jeżeli wykonujesz zawód Diagnosty Laboratoryjnego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i nie dokonałaś/eś jeszcze wpisu do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą sprawdź, co należy zrobić



REJESTR DIAGNOSTÓW

Ze względu na prace związane z przeniesieniem i integracją danych Diagnostów Laboratoryjnych do nowego systemu, wyłączyliśmy tymczasowo wyświetlanie w Rejestrze Diagnostów Laboratoryjnych informacji w zakresie posiadanych specjalizacji. Po zakończeniu prac poinformujemy osobnym komunikatem.

Opinia Rządowego Centrum Legislacji - Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych

24 sty 2022

W dniu 24 stycznia 2022 roku Ministerstwo Zdrowia publicznie przedstawiło ostateczną wersję projektu rozporządzenia w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę.

Po zeszłotygodniowych interwencjach Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych z pierwotnego projektu usunięto badania laboratoryjne, m.in.:

  • badanie RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2,

  • kontrola krzepliwości krwi (czas protrombinowy, współczynnik INR, czas krzepnięcia),

  • testy płytkowe immunochromatograficzne do jakościowego wykrywania narkotyków, dopalaczy lub ich metabolitów w moczu,

  • podstawowe badanie moczu (testy paskowe).

Zgodnie z aktualną treścią uzasadnienia do rozporządzenia farmaceuci mają mieć możliwość przeprowadzenia niektórych szybkich i prostych testów „paskowych” sprzedawanych w aptekach.

Podkreślić jednak należy, że projekt rozporządzenia nadal wzbudza liczne wątpliwości w szczególności natury formalno-prawnej oraz organizacyjnej.

Rządowe Centrum Legislacji krytycznie odniosło się do treści proponowanego rozporządzenia wskazując na możliwość wykroczenia Ministra Zdrowia poza delegację ustawową poprzez faktyczne nadanie farmaceutom uprawnień do prowadzenia diagnostyki pacjentów (nie jest to opieka farmaceutyczna) oraz braku spójności pomiędzy uzasadnieniem a treścią samego rozporządzenia (treść pisma).

Opinia Rządowego Centrum Legislacji jest niekorzystna dla Ministra Zdrowia.

Rządowe Centrum Legislacji jest odpowiedzialne za zapewnienie koordynacji działalności legislacyjnej Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów i innych organów administracji rządowej oraz obsługę prawną Rady Ministrów.

Zastrzeżenia Rządowego Centrum Legislacji są tożsame z uwagami zgłoszonymi przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych już w dniu 19 stycznia 2022 roku (treść pisma).

Rządowe Centrum Legislacji podobnie jak Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych podkreśla, że prowadzenie postępowania diagnostycznego np. w kierunku wykrycia SARS-CoV-2 (np. wykonywanie testów antygenowych) nie mieści się w zakresie opieki farmaceutycznej określonej przepisami ustawowymi.

Ministerstwo Zdrowia planuje wdrożyć treść rozporządzenie wbrew zastrzeżeniom Rządowego Centrum Legislacji, które odpowiada za obsługę prawną Rady Ministrów.

Projekt rozporządzenia w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę

Ta strona używa plików cookie.

Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
Rozumiem