INFORMACJE

Jeżeli wykonujesz zawód Diagnosty Laboratoryjnego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i nie dokonałaś/eś jeszcze wpisu do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą sprawdź, co należy zrobić



REJESTR DIAGNOSTÓW

Ze względu na prace związane z przeniesieniem i integracją danych Diagnostów Laboratoryjnych do nowego systemu, wyłączyliśmy tymczasowo wyświetlanie w Rejestrze Diagnostów Laboratoryjnych informacji w zakresie posiadanych specjalizacji. Po zakończeniu prac poinformujemy osobnym komunikatem.

XV Forum Rynku Zdrowia - Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych

22 paź 2019

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska wzięła udział w panelu: „Zawody medyczne – opieka zdrowotna to nie tylko lekarze i pielęgniarki” podczas XV – jubileuszowego – Forum Rynku Zdrowia.
Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska wzięła udział w panelu: „Zawody medyczne – opieka zdrowotna to nie tylko lekarze i pielęgniarki” podczas XV – jubileuszowego – Forum Rynku Zdrowia.

W panelu dyskusyjnym udział wzięli przedstawiciele medycznych samorządów zawodowych:

Jerzy Friediger – Naczelna Izba Lekarska

Zofia Małas – Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska – Naczelna Izba Aptekarska

Maciej Krawczyk – Krajowa Izba Fizjoterapeutów

Alina Niewiadomska – Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych

W dyskusji uczestniczyła również sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Józefa Szczurek-Żelazko. A także Grzegorz Juszczyk – dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH.

Prezes Alina Niewiadomska powiedziała, że o diagnostach laboratoryjnych mówi się tylko przy okazji protestów. – Reprezentuje najmniej liczny z medycznych samorządów zawodowych, a przecież bez diagnostów nie ma diagnozy. Jesteśmy jedną z najlepiej wykształconych grup zawodowych. Dlatego nie można się dziwić, że domagamy się godnych zarobków. Tymczasem średnie wynagrodzenie diagnostów to ok. 2,5 tys. złotych – powiedziała Alina Niewiadomska.

Prezes KRDL tłumaczyła, że jeżeli nic nie zmieni się z dramatycznie niskimi wynagrodzeniami diagnostów, to w przyszłości będzie poważny problem kadrowy pracowników laboratoriów. W debacie uczestniczyła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, która powiedziała, że już teraz odczuwa się problem braku pracowników ochrony zdrowia. – Za kilka lat sytuacja będzie naprawdę trudna. Dlatego dyskusja o zmianach w kształceniu kadr w ochronie zdrowia jest bardzo ważna – powiedziała Józefa Szczurek Żelazko.

Wiceminister poinformowała również, że Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej, w której znajdą się zapisy m.in. o kształceniu specjalizacyjnym czy wynagrodzeniach. - W tej chwili poważnym problemem kształcenia diagnostów laboratoryjnych jest problem kształcenie specjalizacyjnego. Przy takich niskich zarobkach diagnostów laboratoryjnych nie stać ich na płacenie za szkolenia specjalizacyjne, które w przypadku tej grupy zawodowej nie jest opłacane z budżetu państwa – tłumaczyła prezes KRDL.

Samorządy zawodowe zadeklarowały współpracę, która przyczyni się w przyszłości do wypracowania rozwiązań, dzięki którym uda się lepiej wykorzystać kompetencje poszczególnych zawodów medycznych. Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk zaapelował o stworzenie Narodowego Programu Rozwoju i Ochrony Kadry Medycznej.

Relacja z panelu dostępna w portalu Rynek Zdrowia.

Ta strona używa plików cookie.

Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
Rozumiem