INFORMACJE

Jeżeli wykonujesz zawód Diagnosty Laboratoryjnego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i nie dokonałaś/eś jeszcze wpisu do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą sprawdź, co należy zrobić



REJESTR DIAGNOSTÓW

Ze względu na prace związane z przeniesieniem i integracją danych Diagnostów Laboratoryjnych do nowego systemu, wyłączyliśmy tymczasowo wyświetlanie w Rejestrze Diagnostów Laboratoryjnych informacji w zakresie posiadanych specjalizacji. Po zakończeniu prac poinformujemy osobnym komunikatem.

O ile spadła liczba wykonywanych badań profilaktycznych? - Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych

7 lip 2021

500 mln zł – tyle rząd zarezerwował na program „Profilaktyka 40 PLUS”. Program pilotażowy ma na celu ocenę organizacji i efektywności objęcia świadczeniobiorców od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. W ramach programu pacjent może skorzystać z pakietu badań diagnostycznych bez skierowania od lekarza.

Pandemia COVID-19 pokazała, że mniej osób zgłasza się na badania profilaktyczne. Potwierdzają to dane NFZ, które przeanalizowała Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych.

Wynika z nich, że nawet o 30-40 procent spadła liczba badań profilaktycznych, które objęte są w programie Profilaktyka 40 PLUS.

Chodzi o podstawowe badanie takie jak morfologia czy glukoza krwi. Wykonano nawet o 35 procent mniej takich badań. To pokazuje, że sytuacja jest poważna i za chwilę możemy mieć problem z pacjentami, którzy będą zgłaszali się do specjalistów z zaawansowaną postacią chorób takich jak cukrzyca, choroby kardiologiczne czy nowotwory – powiedziała prezes KRDL Alina Niewiadomska.

Prezes KRDL zwraca uwagę na to, że gdyby diagnostyka laboratoryjna była właściwie zorganizowana koszt leczenia pacjentów byłby dużo mniejszy, bo wcześniej wykrywalibyśmy dolegliwości i nie dochodziłoby do rozwoju groźnych chorób przewlekłych.

Zgodnie z raportem NIK z 2017 r. – 89% stanowiły badania w medycynie naprawczej (poradnie specjalistyczne, szpitale), a tylko 3-4% badań było zlecanych w POZ. To drastycznie mało.

Obecnie dostępnych jest ok. 1000 punktów pobrań do których możemy się zgłosić na badania w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS”.

Profilaktyka 40 PLUS - wykaz badań

Więcej: https://www.rynekzdrowia.pl/

Ta strona używa plików cookie.

Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
Rozumiem