INFORMACJE

Jeżeli wykonujesz zawód Diagnosty Laboratoryjnego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i nie dokonałaś/eś jeszcze wpisu do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą sprawdź, co należy zrobić



REJESTR DIAGNOSTÓW

Ze względu na prace związane z przeniesieniem i integracją danych Diagnostów Laboratoryjnych do nowego systemu, wyłączyliśmy tymczasowo wyświetlanie w Rejestrze Diagnostów Laboratoryjnych informacji w zakresie posiadanych specjalizacji. Po zakończeniu prac poinformujemy osobnym komunikatem.

PROGRAM PILOTAŻOWY „PROFILAKTYKA 40 PLUS” INFORMACJA DLA REALIZATORÓW – LABORATORIA DIAGNOSTYCZNE - Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych

24 cze 2021

Zamieszczmy informację dla realizatorów programu  „PROFILAKTYKA 40 PLUS” czyli dla medycznych laboratoriów diagnostycznych.
Zamieszczmy informację dla realizatorów programu „PROFILAKTYKA 40 PLUS” czyli dla medycznych laboratoriów diagnostycznych.

Od 1 lipca 2021 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Zdrowia rozpoczną realizację pilotażowego Programu „Profilaktyka 40 PLUS”, będącego odpowiedzią na deficyt zdrowia wśród dorosłych Polaków, wywołany pandemią koronawirusa. W ramach programu każdy Polak, który ukończył 40 lat, dobrowolnie i bezpłatnie wykona jednorazowo pakiet badań diagnostycznych. Będzie mógł to zrobić do 31 grudnia 2021 r.

Zawartość pakietu obejmuje od kilku do kilkunastu pomiarów i badań, w zależności od płci. We wspólnym pakiecie dla kobiet i mężczyzn znajdują się: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI), ocena miarowości rytmu serca. Każdy z pakietów został szczegółowo opisany w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 14 czerwca 2021 r. w sprawie programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS” (poz. 1081).

Aby skorzystać z programu, pacjent wypełnia elektroniczną ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Po uzupełnieniu ankiety, pacjentowi zostanie wygenerowane skierowanie na wykonanie pakietu badań, który odpowiada płci oraz czynnikom ryzyka zidentyfikowanym na podstawie ankiety. Jeśli pacjent nie korzysta z IKP, wówczas może otrzymać wsparcie konsultanta infolinii Domowej Opieki Medycznej. Pacjent wykonuje badania w medycznym laboratorium diagnostycznym, które posiada umowę z NFZ na realizację programu.

Medyczne laboratoria diagnostyczne, które chcą wykonywać badania w ramach Programu „Profilaktyka 40 PLUS”, mogą już rozpocząć procedurę. Warunkiem udziału w programie jest posiadanie:

a. wpisu do ewidencji prowadzonej przez Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL),

b. oraz statusu Świadczeniodawcy.

Przystępując do programu należy w pierwszej kolejności zarejestrować się w Systemie Zarządzania Obiegiem Informacji (SzOI), zarządzanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Rejestracji trzeba dokonać na stronie internetowej właściwego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Po zarejestrowaniu medyczne laboratorium diagnostyczne uzyska status Świadczeniodawcy, co umożliwi aplikowanie oraz zawarcie umowy o realizację programu pilotażowego z NFZ. Jeszcze w czerwcu tego roku Narodowy Fundusz Zdrowia udostępni system informatyczny, który pozwoli na podpisanie umów w formie elektronicznej.

Zachęcamy do przystąpienia do Programu „Profilaktyka 40 PLUS!

Ta strona używa plików cookie.

Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
Rozumiem