INFORMACJE

Jeżeli wykonujesz zawód Diagnosty Laboratoryjnego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i nie dokonałaś/eś jeszcze wpisu do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą sprawdź, co należy zrobić



REJESTR DIAGNOSTÓW

Ze względu na prace związane z przeniesieniem i integracją danych Diagnostów Laboratoryjnych do nowego systemu, wyłączyliśmy tymczasowo wyświetlanie w Rejestrze Diagnostów Laboratoryjnych informacji w zakresie posiadanych specjalizacji. Po zakończeniu prac poinformujemy osobnym komunikatem.

Brakuje kadr do wykonywania szczepień - Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych

8 mar 2021

Do dziś (8.03.br.) wykonano blisko 4 mln szczepień ochronnych przeciw COVID-19. To niewiele w porównaniu do tego, co zapowiadał rząd na początku roku, gdy do Polski docierały pierwsze partie szczepionek. Jednak już niebawem problemem nie będzie brak ich regularnych dostaw, ale osób, które mogą wykonywać szczepienia.

Gdy ruszyły masowe szczepienia nauczycieli, okazało się, że zwłaszcza w mniejszych ośrodkach „wąskim gardłem” jest nie brak preparatu, ale liczba osób uprawnionych do wykonywania szczepień. A to dopiero przedsmak tego, co nas czeka w najbliższym czasie w całym kraju, gdy dostawy szczepionek będą zgodne z zamówieniami.

-Za miesiąc naszym głównym problemem prawdopodobnie będzie brak ludzi do prowadzenia sczepień – alarmuje prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w wywiadzie udzielonym portalowi rynekzdrowia.pl. – To już możemy obserwować, bo z jednej strony musimy zapewnić obsadę oddziałów przepełnionych chorymi i uruchamiać poradnie, a z drugiej zapewnić obsadę lekarską i pielęgniarską do szczepień. Znowu da się nam w znaki przykrótka kołderka.

Profesor Flisiak zwraca jednocześnie uwagę, że dzisiaj testowanie w kierunku SARS-CoV-2 nie ma już takiego znaczenia jak w pierwszych fazach pandemii.

-Skoncentrujmy się na szczepieniach. Według nowych informacji w drugim kwartale możemy już mieć do dyspozycji 5 mln dawek szczepionki miesięcznie, co jest bardzo dobrą wiadomością. Oby wystarczyło personelu szczepiącego wszystkich chętnych.

Narodowy Fundusz Zdrowia wycenia dziś podanie szczepienia wraz z konsultacją lekarską w następujący sposób:

• Szczepienie w punkcie szczepień – 61, 24 zł

• Indywidualne szczepienie poza punktem szczepienia, np. do domu pacjenta) – 141 zł

• Zbiorowe (powyżej 5 pacjentów) poza punktem szczepienia, np. w DPS – 73, 19 zł.

Ta strona używa plików cookie.

Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
Rozumiem