INFORMACJE

Jeżeli wykonujesz zawód Diagnosty Laboratoryjnego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i nie dokonałaś/eś jeszcze wpisu do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą sprawdź, co należy zrobić



REJESTR DIAGNOSTÓW

Ze względu na prace związane z przeniesieniem i integracją danych Diagnostów Laboratoryjnych do nowego systemu, wyłączyliśmy tymczasowo wyświetlanie w Rejestrze Diagnostów Laboratoryjnych informacji w zakresie posiadanych specjalizacji. Po zakończeniu prac poinformujemy osobnym komunikatem.

Płock - konferencja - Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych

23 wrz 2019

W Płocku odbyła się pierwsza z cyklu konferencji pt. Medycyna laboratoryjna – interdyscyplinarna rola MLD w systemie ochrony zdrowia, w krórej uczestniczyło ok. 150 osób.

W konferencji uczestniczyli: przedstawiciele władz samorządowych, Ministerstwa Zdrowia: Małgorzata Zadorożna - dyrektor Departamentu Kwalifikacji Metodycznych i Nauki i Edyta Gadomska - naczelnik Wydziału Kształcenia w Regulowanych Zawodach Medycznych, prof. Ryszard Gellert - dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, a także prof. Maciej Szmitkowski - krajowy konsultant w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej. Wykład inauguracyjny przedstawiła Urszula Jaworska – prezes fundacji, która mówiła o roli pacjenta w procesie diagnostycznym.

Konferencja ta ma na celu połączenie dwóch zakresów merytorycznych: organizacji systemu ochrony zdrowia oraz naukowych wykładów z zakresu medycyny laboratoryjnej. Rola Medycznego Laboratorium Diagnostycznego odgrywa bardzo ważne miejsce w kreowaniu polityki zarządzania podmiotami leczniczymi w oparciu o zasady Value Based Health Care. Justyna Marynowska – wiceprezes KRDL przedstawiła stanowisko Izby na temat roli profilaktyki - w POZ powinien być wydzielony osobny budżet na diagnostykę.

Mec. Jarosław Kamiński z Działu Prawnego KIDL mówił o prawach diagnostów laboratoryjnych w świetle Kodeksu Pracy.

W konferencji uczestniczyło ok. 150 diagnostów laboratoryjnych z woj. mazowieckiego. Ważne informacje na temat ustawy o medycynie laboratoryjnej przedstawiła Małgorzata Zadorożna - dyrektor Departamentu Kwalifikacji Metodycznych i Nauki, która powiedziała, że liczy na to, że ustawa o medycynie laboratoryjnej w ciągu 2-3 tygodni powinna zostać przekazana do konsultacji społecznych. – Na tę chwilę nie ma wpisu do prac rządu ze strony Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ale wierzymy, że ustawa będziemy dalej procedowana – powiedziała Małgorzata Zadorożna. O szczegółach Pani Dyrektor niewiele mogła mówić. Ale w ustawie znajdą się m.in. 6-dniowe płatne urlopy szkoleniowe, normy zatrudnienia. Ministerstwo chciałoby również, żeby pieniądze na szkolenie specjalizacyjne pochodziły z budżetu państwa, ale do tego trzeba przekonać ministra finansów. W konferencji uczestniczył również prof. Maciej Szmitkowski – krajowy konsultant w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej, który powiedział, że w ustawie znajdą się zapisy zakazujące zdalnej autoryzacji. Nie zostanie wprowadzony Główny Inspektorat Medycyny Laboratoryjnej.

Kolejne konferencje „Medycyna laboratoryjna – interdyscyplinarna rola MLD w systemie ochrony zdrowia” odbędą się m.in. w Białymstoku, Rzeszowie, Tarnowie i Bydgoszczy.

Patronat honorowy nad cyklem konferencji objęło Ministerstwo Zdrowia.

Patronat medialny objęły: Medexpress.pl, „Służba Zdrowia” i Politykazdrowotna.com.

Ta strona używa plików cookie.

Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
Rozumiem