INFORMACJE

Jeżeli wykonujesz zawód Diagnosty Laboratoryjnego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i nie dokonałaś/eś jeszcze wpisu do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą sprawdź, co należy zrobić



REJESTR DIAGNOSTÓW

Ze względu na prace związane z przeniesieniem i integracją danych Diagnostów Laboratoryjnych do nowego systemu, wyłączyliśmy tymczasowo wyświetlanie w Rejestrze Diagnostów Laboratoryjnych informacji w zakresie posiadanych specjalizacji. Po zakończeniu prac poinformujemy osobnym komunikatem.

Samorząd diagnostów laboratoryjnych podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy - Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych

20 wrz 2019

W panelu dyskusyjnym udział wzięli przedstawiciele medycznych samorządów zawodowych:

Jerzy Friediger – Naczelna Izba Lekarska Zofia Małas – Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych Elżbieta Piotrowska-Rutkowska – Naczelna Izba Aptekarska Maciej Krawczyk – Krajowa Izba Fizjoterapeutów Alina Niewiadomska – Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych W dyskusji uczestniczyła również sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Józefa Szczurek-Żelazko.

To pierwszy tego typu panel, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich medycznych samorządów zawodowych i wszyscy są zgodni, że potrzebna jest lepsza współpraca między zawodami medycznymi, a także wykorzystanie wszystkich kompetencji pracowników ochrony zdrowia. - To nie prawda, że nie chcemy dzielić się kompetencjami – powiedział Jerzy Friediger z Naczelnej Izby Lekarskiej. Jego zdaniem trzeba wykorzystać kompetencje innych zawodów medycznych. Podobnie uważa prezes Alina Niewiadomska i zaprezentowała konkretne rozwiązania, dzięki którym udałoby się odciążyć lekarzy. – Proponujemy rozwiązania, które już od lat stosowane są nieformalnie. Chcielibyśmy samodzielnie zlecać dodatkowe badania w przypadku wyników krytycznych. To usprawniłoby system, a także szybko udałoby się wprowadzić leczenie, a tym samym często uratować pacjentowi życie - powiedziała Alina Niewiadomska. Również pozostałe zawody medyczne uważają, że większa samodzielność to dobry pomysł na rozwiązanie problemów kadrowych. Propozycjom samorządów przysłuchiwała się wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko, która uważa, że to dobre pomysły, które wymagają szczegółowych analiz i dalszej dyskusji. – Propozycje udałoby się łatwiej wprowadzić, gdyby nie duże opóźnienia informatyczne – powiedziała Józefa Szczurek-Żelazko.

Forum Ekonomiczne w Krynicy, podczas którego odbywa się Forum Ochrony Zdrowia, odbywało się od 3 do 5 września br. Uczestniczyły w nim: prezes KRDL Alina Niewiadomska i wiceprezesi: Justyna Marynowska i Matylda Kłudkowska.

Ta strona używa plików cookie.

Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
Rozumiem