7 paź 2020
– Diagności laboratoryjni, którzy wykonują badania w kierunku koronawirusa więcej czasu poświęcają na rejestrację i sprawozdawanie wyników badań, niż na samo badanie i interpretację wyniku - mówiła podczas Kongresu Wizja Zdrowia Prezes KRDL Alina Niewiadomska.
W panelu pt. Nowoczesne i efektywne zarządzanie wykształconym personelem medycznym, który moderował Maciej Bogucki – dyrektor Europejskie Centrum Strategii i Polityk w Ochronie Zdrowia uczestniczyli:
Alina Niewiadomska – Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych
Krzysztof Madej – Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej
Maciej Krawczyk – Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów
Mariola Łodzińska – Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
Ireneusz Szafraniec z Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych
Beata Małecka Libera – Przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia.
Przedstawiciele samorządów zawodowych byli zgodni, że system ochrony zdrowia, to system naczyń połączonych, tymczasem na co dzień brakuje pracy zespołowej, interdyscyplinarnej. Beata Małecka Libera, Przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia zwróciła uwagę na to, że problem niedoborów kadrowych dopiero będzie odczuwalny przez pacjentów. - Potrzebna jest debata na temat polityki kadrowej. Przed nami problemy z epidemią, ale i demografią, bo już zauważamy, że brakuje opiekunów, logopedów i innych specjalistów, którzy zajęliby się osobami starszymi – mówiła Beata Małecka Libera.
Maciej Krawczyk, Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów zwrócił uwagę, że zawody medyczne posiadają wysokie kompetencje, które nie są w pełni wykorzystywane. – Potrzebujemy ścieżki rozwoju zawodowego dla zawodów medycznych – mówił Krawczyk.
Problemem zawodów medycznych jest ciągle nierozwiązana kwestia wynagrodzeń. Tymczasem jak wskazała Mariola Łodzińska, Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych dzięki przyznaniu tzw. dodatku do pensji w wysokości 1600 zł tzw. zembalowego, a także po wprowadzaniu norm zatrudnienia wzrosło zainteresowanie zawodem. – Te działania przyniosły rezultaty, bo i mniej osób zgłasza się po zaświadczenie uprawniające do pracy za granicą – mówiła Mariola Łodzińska.
Prezes KRDL zwróciła uwagę także na problem kształcenia specjalizacyjnego. - Diagności laboratoryjni są tą grupą zawodową, która kształci się za własne pieniądze. To powód tego, że mamy mało specjalistów - mówiła Prezes Niewiadomska licząc, że problem kształcenia powinna rozwiązać nowelizacja ustawy o medycynie laboratoryjnej, która planowana jest na IV kwartał 2020 r.