INFORMACJE

Jeżeli wykonujesz zawód Diagnosty Laboratoryjnego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej i nie dokonałaś/eś jeszcze wpisu do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą sprawdź, co należy zrobić



REJESTR DIAGNOSTÓW

Ze względu na prace związane z przeniesieniem i integracją danych Diagnostów Laboratoryjnych do nowego systemu, wyłączyliśmy tymczasowo wyświetlanie w Rejestrze Diagnostów Laboratoryjnych informacji w zakresie posiadanych specjalizacji. Po zakończeniu prac poinformujemy osobnym komunikatem.

Senacka Komisja Zdrowia - Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych

1 cze 2020

1 czerwca br. prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska uczestniczyła w Senackiej Komisji Zdrowia dotyczącej funkcjonowania systemu ochrony zdrowia podczas pandemii COVID-19.
1 czerwca br. prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska uczestniczyła w Senackiej Komisji Zdrowia dotyczącej funkcjonowania systemu ochrony zdrowia podczas pandemii COVID-19.

W spotkaniu udział wzięli senatorowie, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH, konsultanci w dziedzinie: epidemiologii, chorób zakaźnych i mikrobiologii lekarskiej, a także przedstawiciele medycznych samorządów zawodowych.

Prezes KRDL Alina Niewiadomska zwróciła uwagę na problemy środowiska diagnostów laboratoryjnych wykonujących badania w kierunku koronawirusa dotyczące m.in. nadmiernej sprawozdawczości. – Aktualnie diagności muszą raportować wyniki testów do 7 podmiotów zarówno centralnych jak i lokalnych, nawet dwa razy dziennie. Czy można usprawnić ten proces – mówiła Niewiadomska.

Prezes KRDL zwróciła również uwagę na stopniowe zaniżenie wyceny testów w kierunku koronawirusa. Pytała także, dlaczego diagności laboratoryjni zostali pominięci w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego zawodów medycznych, które są narażone na zachorowanie ze względu na kontakt z materiałem zakaźnym od chorych na COVID-19. – Bezwzględnie taką grupą są diagności laboratoryjni, którzy wykonują badania na koronawirusa SARS-CoV-2 - tłumaczyła Niewiadomska.

Na pytania opowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który powiedział, że Ministerstwo Zdrowia przygotowuje program, który ma usprawnić sprawozdawczość. Jego zdaniem refundacja testów w kierunku koronawirusa jest odpowiednio finansowana. – To dobra wycena – powiedział Kraska. Przedstawiciele zawodów medycznych zwracali uwagę na to, że Ministerstwo Zdrowia nie uwzględnia ich głosu i problemów zawodów medycznych podczas pandemii.

Ta strona używa plików cookie.

Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
Rozumiem