24 cze 2022
Informujemy, że członkowie Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych uczestniczyli w opracowaniu uwag do projektu, które zostały przesłane do resortu zdrowia i w zdecydowanej większości zostały uwzględnione w nowoopracowanym akcie prawnym.
W gronie osób, które pracowały nad nową ustawą o medycynie laboratoryjnej byli przedstawiciele różnych środowisk, które reprezentują diagnostów laboratoryjnych, w tym związki zawodowe. Niektóre rozwiązania wzbudzają niepokój diagnostów (np. okres przejściowy dla obecnie obowiązujących przepisów dotyczących dostępu do zawodu diagnosty laboratoryjnego), ale czy z tego powodu ustawa powinna w całości trafić do kosza?
Jednak warto podkreślić, że niezależnie od długości okresu przejściowego zawartego w ustawie o medycynie laboratoryjnej, w przypadku pozostawienia dotychczas obowiązującej ustawy o diagnostyce laboratoryjnej, przepisy o szerokim dostępie do zawodu, w tym poprzez odbycie kształcenia podyplomowego, dalej będą obowiązywały przez czas nieokreślony.
W sytuacji wstrzymania dalszego procedowania ustawy o medycynie laboratoryjnej i w konsekwencji braku wprowadzenia rozwiązań długo oczekiwanych przez diagnostów laboratoryjnych, o których mowa w poniższej tabeli (np. bezpłatnych specjalizacji, płatnych urlopów szkoleniowych, praktyk prywatnych) odpowiedzialne będą tylko i wyłącznie osoby szerzące dezinformację.
Warto dodać, że dotychczas obowiązująca ustawa została uchwalona w 2001 roku. Prace nad nową trwają od 10 lat. W 2016 roku opracowana ustawa nie została wprowadzona pod obrady Sejmu. Tym samym nadal obowiązuje archaiczny akt prawny, który nadal dyskryminuje grupę zawodową diagnostów wobec innych zawodów medycznych.