Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych
ul. Konopacka 4, 03-428 Warszawa

kontakt z przedstawicielem wojewódzkim

formularz kontaktowy

Pierwsze doświadczenia z EFLMLabX z Polski 08-08-2018

Zakład Laboratoryjnej Diagnostyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Joanny Matowickiej-Karnej podjął współpracę z EFLM dotyczącą specjalistycznych szkoleń dla diagnostów laboratoryjnych z badania płynu mózgowo-rdzeniowego, płynów z jam ciała oraz badania moczu.
Od 02 do 06 lipca br. w Zakładzie Laboratoryjnej Diagnostyki Klinicznej gościliśmy lekarkę Zoryanę Lavro z Uniwersytetu Lwowskiego, która posiada specjalizację z laboratoryjnej diagnostyki medycznej i na co dzień pracuje jako diagnosta laboratoryjny w Szpitalu Uniwersyteckim.
Podczas wizyty odbyło się specjalistyczne szkolenie dla diagnostów laboratoryjnych prowadzone w Zakładzie Laboratoryjnej Diagnostyki Klinicznej przy współpracy z European Federation of Laboratory Medicine w ramach projektu "Wymiana praktycznej wiedzy i umiejętności w zakresie medycyny laboratoryjnej".
 
Ten pięciodniowy pobyt miał na celu przedstawienie wiedzy teoretycznej i praktycznej niezbędnej do wykonywania badań laboratoryjnych płynu mózgowo-rdzeniowego, płynów z jam ciała, a także analizy moczu zgodnie z najnowszymi zaleceniami ogólnoświatowymi. Pracownicy naszego Zakładu mają duże doświadczenie w tej tematyce, ponieważ rutynowo zajmują się wspomnianymi badaniami.
 
Szkolenie było świetną okazją do wymiany doświadczeń i zebrania nawet drobnych informacji o tym, jak wygląda diagnostyka laboratoryjna na Ukrainie. Bariera językowa nie powstrzymała nas od komunikacji, rozmawiałyśmy w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Uważamy, że nasza oferta jest szczególnie atrakcyjna dla naszych wschodnich sąsiadów. Ze względu na duże zainteresowanie Zakład Laboratoryjnej Diagnostyki Klinicznej ma w planach przeprowadzenie kolejnych takich szkoleń.
 
dr n. med. Olga M. Koper,

Zakład Laboratoryjnej Diagnostyki Klinicznej

 

 

Od lewej: Dr Olga M. Koper, lekarz Zoryana Lavro, Dr Joanna Kamińska oraz Kierownik Zakładu Laboratoryjnej Diagnostyki Klinicznej Profesor Joanna Matowicka-Karna

Wracaj


Ciekawe artykuły

bądź na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera!

Wojewódźtwo:
Imię i nazwisko:
Adres email:
copyright by Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych created by Centrum Internetowe