Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych
ul. Konopacka 4, 03-428 Warszawa

kontakt z przedstawicielem wojewódzkim

formularz kontaktowy

27 maja - Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego 25-05-2018

27 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Święto ma przybliżyć w świadomości społecznej rolę diagnostów laboratoryjnych, a także ma przyczynić się do promocji ich pracy w medycznych laboratoriach diagnostycznych.

 

Wybrana data nie jest przypadkowa, gdyż w dniu 27 maja 1961 r. Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego, co dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny genetyki i biotechnologii.

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Elżbieta Puacz przekonuje, że celem Dnia Diagnosty jest promocja zawodu. – Medycyna laboratoryjna to jedno z najważniejszych i najbardziej obiektywnych źródeł, opisujących stan zdrowia pacjenta. Blisko 70 proc. decyzji lekarskich zależy od wyników badań diagnostycznych. Praca diagnostów laboratoryjnych dostarcza wiedzy o stanie klinicznym pacjenta, efektywności procesu terapeutycznego i diagnostyki chorób np. nowotworowych
i immunologicznych. Dzięki temu lekarz jest w stanie szybko postawić właściwą diagnozę, wybrać odpowiednią terapię i ocenić efekty leczenia. Poza tym dostarcza informacji o zakażeniach szpitalnych, antybiotykoterapii, narastaniu oporności wśród drobnoustrojów. Diagności laboratoryjni pracują w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz laboratoriach stacji sanitarno-epidemiologicznych – wyjaśnia Elżbieta Puacz.

Niestety, co od lat podkreśla Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, rola badań diagnostycznych nie jest doceniana, a wręcz przeciwnie traktowana jest jako koszt przez menadżerów służby zdrowia.

– Wbrew pozorom diagnostyka nie zwiększa kosztów leczenia, ale w perspektywie obniża je. Prawidłowa diagnoza ma ogromne znaczenia dla wyboru właściwej terapii i szybkiego powrotu do zdrowia. Wcześniejsze wykrycie choroby zwiększa skuteczność leczenia i zmniejsza koszty. Regularne badania profilaktyczne zapobiegają ewentualnym chorobom, takim jak zawał serca czy udar mózgu – powiedziała Elżbieta Puacz.

Poza tym dzięki badaniom genetycznym można zarówno wykryć skłonność do określonych chorób (medycyna predykcyjna), jak i dobrać skuteczne metody leczenia (medycyna personalizowana).

Zawód diagnosty laboratoryjnego reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz.U. z 2016 r. poz. 2245). Określa zasady dostępu do wykonywania zawodu, standardy prawne, a także obowiązki i prawa wykonujących ten zawód. Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych od lat walczy o nowelizację ustawy.

W Polsce jest obecnie ok. 15 tys. diagnostów laboratoryjnych, są to absolwenci trudnych medycznych studiów, niestety ich zarobki są tak niskie, dlatego tylko 54% absolwentów analityki medycznej decyduje się na pracę w zawodzie.

– Współczesna medycyna wymaga od diagnostów dużej wiedzy, diagności podnoszą kwalifikacje, uzyskując tytuł specjalisty, pomimo tego ich zarobki nie przekraczają 3 tys. zł brutto – powiedziała prezes KRDL.

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego ma promować zawód. W wielu szpitalach i laboratoriach odbędą się akcje dla pacjentów, którzy będą mogli bezpłatnie wykonać badanie np. cholesterolu czy glukozy we krwi.

Wracaj


Ciekawe artykuły

bądź na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera!

Wojewódźtwo:
Imię i nazwisko:
Adres email:
copyright by Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych created by Centrum Internetowe