Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych
ul. Konopacka 4, 03-428 Warszawa

kontakt z przedstawicielem wojewódzkim

formularz kontaktowy

Dzień Diagnosty. Ogólnopolska akcja studentów wszystkich uczelni medycznych 04-06-2018

W organizację wydarzenia, podczas którego można było skorzystać z wiedzy i doświadczenia diagnostów laboratoryjnych, zaangażowało się 11 organizacji studenckich.
Celem akcji było przybliżenie tajników pracy diagnosty laboratoryjnego oraz zwrócenie uwagi na właściwe przygotowanie pacjenta do badań, aby otrzymany wynik był wiarygodny i stanowił podstawę prawidłowej diagnozy. Studenci informowali, jak prawidłowo przygotować się do badań i czy zawsze należy mieć skierowanie na ich wykonanie.
 
- Jako studenci chcieliśmy uświadomić pacjentom, kto wykonuje badania oraz jak ważnym elementem ochrony zdrowia jest medycyna laboratoryjna. W tym roku zwróciliśmy szczególną uwagę na choroby tarczycy, które coraz częściej dotykają Polaków – mówi jedna ze studentek uczelni medycznej organizującej akcję.
 
Dla chętnych specjaliści bezpłatne wykonywali badanie na poziom glikemiii i interpretowali wynik. Dla seniorów, osób z ograniczoną sprawnością ruchową czy czasową niedyspozycją zdrowotną, przygotowano krótki kurs zamówienia on-line domowego pobrania krwi do badań. Dla najmłodszych pacjentów przewidziane były drobne upominki i kącik „Mały Diagnosta”. Podczas akcji odbył  się również konkurs wiedzy o zawodzie diagnosty laboratoryjnego.
 
Wybór dnia akcji nie był przypadkowy. 57 lat temu, właśnie 27 maja o 3:00 nad ranem Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. Odkrycie ich dało podwaliny pod wszelkie późniejsze dokonania z dziedziny genetyki i biotechnologii. Tym odkryciem zapoczątkowano rozwój badań diagnostycznych, które stanowią podstawę większości decyzji lekarzy na całym świecie. W Polsce dopiero od 2012 r. obchodzimy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. 27 maja 2001 r. sejm RP przyjął ustawę o diagnostyce laboratoryjnej.
 
Akcja  studentów analityki medycznej ze wszystkich uczelni medycznych była także próbą pokazania świeżo upieczonym maturzystom atrakcyjnej ścieżki kariery. Zawód diagnosty laboratoryjnego jest zawodem zaufania publicznego.
 

Wracaj


Ciekawe artykuły

bądź na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera!

Wojewódźtwo:
Imię i nazwisko:
Adres email:
copyright by Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych created by Centrum Internetowe