Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych
ul. Konopacka 4, 03-428 Warszawa

kontakt z przedstawicielem wojewódzkim

formularz kontaktowy

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego w Warszawie 28-05-2018

Na warszawskiej Woli odbyły się uroczystości z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego.

26 maja 2018 roku w Parku im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie po raz kolejny odbył się Rodzinny Pikniku „Dzień Rodziny”. Organizatorem imprezy był Burmistrz Dzielnicy Wola.
W tym roku, jak i w ubiegłych latach, do akcji włączyła się Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych ze wsparciem studentów kierunku Analityki Medycznej, Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod opieką dr hab. Grażyny Sygitowicz.
Studentów reprezentowało Koło Naukowe Studentów Analityki Medycznej DiagMed oraz Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych.
 
Tegoroczny Piknik Rodzinny, zorganizowany w niezwykle pięknym i malowniczym parku na Woli, który zbiegł się w czasie z Dniem Diagnosty Laboratoryjnego (27 maja) - był szczególnym powodem do świętowania. Udział w niniejszej imprezie plenerowej gwarantował szeroki wachlarz atrakcji, czekających na dzieci jak i dorosłych.
 
W programie imprezy dużo czasu poświęcono działaniom profilaktycznym i edukacyjnym, które dotyczyły zdrowia i bezpieczeństwa. Jak co roku namiot KIDL cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych, jak i najmłodszych. Podczas Pikniku zaprezentowane zostały istotne zagadnienia szczególnie ważne dla medycyny laboratoryjnej, w tym działania profilaktyczne, jak i edukacyjne.
 
W namiocie KIDL zostały wyłonione 3 odrębne sektory:
1) W pierwszym sektorze wykonywano (profilaktycznie) pomiary stężenia glukozy, ciśnienia tętniczego krwi oraz pomiary oksymetryczne. To stanowisko cieszyło się szczególnym zainteresowaniem wśród dorosłych, zaś dzieci były jedynie czujnymi obserwatorami.
2) Kolejne stanowisko obejmowało część diagnostyczną, w której zaprezentowano m. in.: możliwość oglądania pod mikroskopem utrwalonych preparatów rozmazów krwi obwodowej czy omawiano przygotowane wcześniej szalki ze szczepami różnych bakterii i grzybów.
Na tym stanowisku studentki Analityki Medycznej uczyły również zainteresowanych (nie tylko dzieci) jak prawidłowo wykonywać higieniczne mycie rąk.
 
3) Ostatni sektor skierowany był typowo dla najmłodszych. Dzieci mogły same wziąć udział w zabawie w małe laboratorium, m.in. poznając chociażby podstawowe zasady pipetowania. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że podczas trwania imprezy studenci Analityki Medycznej przez cały czas udzielali wszystkim fachowych odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane ze stanem ich zdrowia, z profilaktyką niektórych chorób, a także z właściwym przygotowaniem się pacjentów do badań laboratoryjnych. Dlatego też rozdawano odpowiednie ulotki oraz materiały informacyjne.
 
Studenci Analityki Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, biorący udział w Pikniku Rodzinnym i jednocześnie świętujący Dzień Diagnosty Laboratoryjnego wraz z innymi Uczestnikami Pikniku to: Magdalena Bondziul, Joanna Ćwiek, Justyna Jurek, Przemysław Kropisz, Daria Malarczyk, Maciej Matuszewski, Anna Mikuła, Martyna Paśnik, Monika Paskudzka, Agnieszka Wieczorek, Aleksandra Zakrzewska, Paulina Zasada oraz Agnieszka Zimińska.
Studentka Martyna Paśnik, podobnie jak w ubiegłym roku pełniła dodatkową funkcję jako fotograf podczas niniejszej akcji plenerowej.
 

Wracaj


Ciekawe artykuły

bądź na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera!

Wojewódźtwo:
Imię i nazwisko:
Adres email:
copyright by Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych created by Centrum Internetowe