Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych
ul. Konopacka 4, 03-428 Warszawa

kontakt z przedstawicielem wojewódzkim

formularz kontaktowy

Pomorsko-Mazurskie Spotkania z Diagnostyką Laboratoryjną 26-04-2018

 W dniach 19-20 kwietnia 2018 r. w Juracie odbyła się VIII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Pomorsko-Mazurskie Spotkania z Diagnostyką Laboratoryjną".
Organizatorem spotkania były oddziały terenowe (gdański, słupski oraz olsztyński) Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej.
Twórcą programu naukowego Konferencji była dr hab. Agnieszka Jankowska-Kulawy z Zakładu Medycyny Laboratoryjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W spotkaniu uczestniczyło 140 diagnostów.
 
Swoją ofertę przedstawiło kilkanaście firm medycznych z całej Polski zajmujących się diagnostyką laboratoryjną. Bogaty program naukowy Konferencji obejmował najbardziej aktualne zagadnienia i nowości w zakresie diagnostyki koagulologicznej, chorób serca oraz chorób cywilizacyjnych. Jak co roku Konferencję zainaugurował prof. dr hab. med. Andrzej Szutowicz.
Inauguracyjny wykład dotyczył szybkiej diagnostyki w miejscu opieki nad pacjentem (POCT). Spojrzenie diagnosty i hematologa na najczęstsze problemy w badaniach hemostazy przedstawili doc. dr n. med. Anna Raszeja-Specht z Zakładu Medycyny Laboratoryjnej oraz dr n. med. Andrzej Mital z Kliniki Hematologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
 
Mini sesja hematologiczna zgromadziła zarówno diagnostów, jak i lekarzy praktyków. Wykłady dotyczące najczęstszych problemów związanych z diagnostyką niedokrwistości oraz przewlekłych zespołów mieloproliferacyjnych wygłosili prof. dr hab. n. med. Bogdan Mazur z Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Immunologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz dr hab. Krzysztof Lewandowski z Zakładu Terapii Monitorowanej i Farmakogenetyki Katedry Analityki Klinicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Nie zabrakło tematów, które stanowią wzywanie dla diagnostyki laboratoryjnej. Można było wysłuchać wykładu dotyczącego zespołu antyfosfolipidowego dr n. med. Katarzyny Fischer z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, a o niepewności w medycynie laboratoryjnej opowiedział prof. dr hab. n. med. Bogdan Solnica z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Goście z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - dr hab. n. med. Grażyna Sygitowicz oraz prof. dr hab. n. med. Dariusz Sitkiewicz przedstawili swoje doświadczenia związane z określeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz kontrowersjami dotyczącymi witaminy D i ryzyka kardiometabolicznego.  Ponadto, prof. Sitkiewicz prezentując wykład dotyczący molekularnych mechanizmów funkcjonowania zegara biologicznego, przybliżył uczestnikom spotkania postaci zdobywców nagrody Nobla 2017 w dziedzinie medycyny i fizjologii.
 
Organizowana corocznie Konferencja jest formą integracji środowiska diagnostów laboratoryjnych. Zaproszeni wykładowcy są znanymi i cenionymi specjalistami w dziedzinie laboratoryjnej diagnostyki medycznej, biochemii i chemii klinicznej. Przedstawienie nowości i najbardziej aktualnych problemów diagnostycznych pozwala na podniesienie kwalifikacji zawodowych uczestników Konferencji, jak również jest sposobem na zdobycie punktów edukacyjnych.
 
 

Wracaj


Ciekawe artykuły

bądź na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera!

Wojewódźtwo:
Imię i nazwisko:
Adres email:
copyright by Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych created by Centrum Internetowe