Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych
ul. Konopacka 4, 03-428 Warszawa

kontakt z przedstawicielem wojewódzkim

formularz kontaktowy

Diagności laboratoryjni uczestniczą w programie NOMED-AF 18-01-2018

W województwie mazowieckim ruszył projekt badawczy wykrywający groźne zaburzenia rytmu serca. W szkoleniu inaugurującym projekt uczestniczyła m.in. prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Elżbieta Puacz. 
Program ma przyczynić się do opracowania sytemu pozwalającego wykryć we wczesnej fazie tzw. nieme migotanie przedsionków w grupie pacjentów 65+. Nieme migotanie przedsionków (Atrial Fibrilation - AF) pięciokrotnie zwiększa możliwość wystąpienia udaru mózgu.
 
Jest to jedno z największych badań epidemiologicznych z zastosowaniem telemedycyny. Pacjenci uczestniczący w projekcie, przez 30 dni dzięki specjalnej kamizelce mają wykonywane badanie EKG.
W trakcie projektu pacjenci mają przeprowadzane również badania diagnostyczne, które wykonywane są przez diagnostów laboratoryjnych.
 
Projekt NoMED-AF jest realizowany w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” – STRATEGMED.
W programie uczestniczy razem 3 tys. osób powyżej 65. roku życia. Mazowsze to ostatnie z województw, w których zostaną przeprowadzone badania.

 

Wracaj


Ciekawe artykuły

bądź na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera!

Wojewódźtwo:
Imię i nazwisko:
Adres email:
copyright by Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych created by Centrum Internetowe