Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych
ul. Konopacka 4, 03-428 Warszawa

kontakt z przedstawicielem wojewódzkim

formularz kontaktowy

Prezes KRDL: minister doceniał rolę diagnostów laboratoryjnych i udział w opiece nad pacjentem 09-01-2018

- Miałam okazję spotkać się z prof. Łukaszem Szumowskim, kiedy był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego, już wtedy docenił pracę i rolę diagnostów laboratoryjnych – powiedziała prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Elżbieta Puacz, która optymistycznie ocenia zmianę na stanowisku ministra zdrowia.
Prezes KRDL powiedziała, że Szumowski na spotkaniu podkreślał znaczenie wykształcenia medycznego diagnostów laboratoryjnych we współpracy z lekarzami w opiece nad pacjentami.
 
- Liczymy na dobrą współpracę z prof. Szumowskim, nowym ministrem zdrowia. Kluczowe jest dla nas przyśpieszenie prac nad nowelizacją ustawy o diagnostyce i powołanie Głównego Inspektoratu Medycyny Laboratoryjnej. Ważne jest również to, żeby Ministerstwo Zdrowia wreszcie wprowadziło: wycenę badań laboratoryjnych i rejestr badań – powiedziała prezes Puacz.
 
Diagności laboratoryjni chcieliby również, żeby informację płynące z badań laboratoryjnych były w pełni wykorzystywane.
 
- Ważne jest to, żeby lekarze POZ zobowiązani byli do wykonywani badań profilaktycznych, a później rozliczani z puli badań, które zlecają pacjentom. Tylko dzięki temu uda się wcześniej wykryć część chorób, a tym samym państwo będzie przeznaczać mniej pieniędzy na leczenie pacjentów – tłumaczy prezes Elżbieta Puacz.
 
Samorząd diagnostów laboratoryjnych liczy, że nowy minister uwzględni wnioski z raportu NIK z sierpnia ubiegłego roku. Kontrolerzy Najwyżej Izby Kontroli wykazali, że polscy lekarze zlecają za mało badań laboratoryjnych.
 
Prof. Łukasz Szumowski został powołany (9.01) na stanowisko ministra zdrowia, zastąpił Konstantego Radziwiłła.

Wracaj


Ciekawe artykuły

bądź na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera!

Wojewódźtwo:
Imię i nazwisko:
Adres email:
copyright by Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych created by Centrum Internetowe