Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych
ul. Konopacka 4, 03-428 Warszawa

kontakt z przedstawicielem wojewódzkim

formularz kontaktowy

Czy Pan Minister Konstanty Radziwiłł dotrzyma danej obietnicy? 18-05-2017

28 marca 2017 r., na posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia, Minister Zdrowia Pan Konstanty Radziwiłł zadeklarował, że zatrzyma proces wyprowadzania laboratoriów diagnostycznych ze szpitali. Miało się tak stać przy okazji wdrożenia „sieci szpitali”. Zapisy, o które postulują od lat diagności laboratoryjni miały się znaleźć w ustawie lub rozporządzeniach towarzyszących tej reformie służby zdrowia.

Tymczasem do Prezesa PiS, Pana Jarosława Kaczyńskiego trafiło pismo z dnia 20 kwietnia 2017 roku, w którym Ministerstwo Zdrowia stwierdza, że nie zamierza spełnić postulatów środowiska diagnostów laboratoryjnych.

Niestety po raz kolejny przekonaliśmy się, że cywilizowane metody i próby dialogu z Ministerstwem Zdrowia nie przynoszą efektów. W projekcie rozporządzenia, w którym resort reguluje kwestie wymogów dla placówek, które znajdą się w sieci szpitali, nie ma ani jednego słowa na temat diagnostyki laboratoryjnej i powrotu laboratoriów diagnostycznych do struktur szpitali.

Ucierpią na tym pacjenci, często nieświadomi tego, jak ważne w procesie leczenia jest szybkie i prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych. Gwarantują to tylko dobrze wyposażone i zatrudniające odpowiednia liczbę diagnostów laboratoria, będące w strukturach szpitali. Tylko w takiej formule możliwa jest współpraca lekarzy z diagnostami, bez której nie może być mowy o odpowiedzialnym i skutecznym leczeniu pacjentów.

Petycje do Ministra Zdrowia w sprawie powrotu medycznych laboratoriów diagnostycznych w struktury szpitali podpisało kilka tysięcy diagnostów laboratoryjnych.

Jesteśmy rozczarowani zmianą decyzji Resortu Zdrowia w sprawie przyszłości diagnostyki laboratoryjnej w Polsce. Na posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia, Pan Minister Radziwiłł złożył deklarację, nie tylko nam – diagnostom, ale przede wszystkim polskim pacjentom, którzy powinni mieć pewność w czyje ręce powierzają swoje zdrowie i życie. Teraz takiej pewności nie ma.

Czy możemy zatem wnioskować, że tak ważne dla prawidłowej opieki nad pacjentami środowisko medyczne jak nasze, będzie traktowane przez rząd lekceważąco tylko dlatego, że do tej pory ani razu jeszcze nie groziliśmy protestem?
 
List otwarty do Ministra Zdrowia

Wracaj


Ciekawe artykuły

bądź na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera!

Wojewódźtwo:
Imię i nazwisko:
Adres email:
copyright by Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych created by Centrum Internetowe